nemení svoj postoj k nim, nepovažuje ich za súčasť prístupových rokovaní a nežiada ich zrušenie. Českého ministra zahraničných vecí Jana Kavana o tom včera v Bruseli ubezpečil komisár pre rozšírenie Günter Verheugen.
Jediné, čo komisiu v Česku i ostatných kandidátskych krajinách zaujíma, je, aby nebola v platnosti diskriminačná legislatíva. Komisia to neustále sleduje a ak by platnosť takýchto zákonov zistila, požiada o nápravu. "To sa však zatiaľ nestalo," povedal Verheugen.
Český minister Kavan ubezpečil, že ak by Brusel takéto diskriminačné zákony v českom právnom systéme objavil, vláda okamžite urobí kroky k náprave.
Komisár neočakáva žiadne nové závery ani z právnej analýzy Benešových dekrétov, ktorú sa chystajú vykonať právni experti Európskeho parlamentu.
"Je jasné, že tieto dekréty, ktoré sa týkajú vyvlastnenia bez náhrady, teda nie samotného odsunu, sú už dnes prežitkom. Nemajú žiadnu právnu silu," povedal komisár na spoločnom brífingu s Kavanom. "Nemôžeme žiadať Českú republiku, aby zvrátila minulosť," dodal Verheugen.
Komisár by Prahe neodporúčal, aby sa pokúšala zaradiť otázku dekrétov do prístupových rokovaní, ako to požaduje napríklad opozičná ODS. Aj samotný Kavan označil návrh ODS zaradiť dekréty do prístupovej zmluvy ČR a EÚ za "absurdný a kontraproduktívny". Podľa jeho slov Praha nechce z tohto problému vytvárať problém európsky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.