rozsvieti. Po otvorení dverí do domu sa rozsvieti vstupná hala... Poviete si sci-fi alebo dobre natočený film. Nie, nie je to tak.
S osvetľovaním domov to bývalo kedysi inak. Na začiatku si človek svietil ohniskom, potom lúčmi, ďalším pokrokom bolo použitie lámp, potom svietenie plynom. Zásadné prevrat nastal využívaním elektrickej energie. Vynález žiarovky a oblúkovej lampy naštartoval dnešnú dobu osvetľovacích telies.
Úrovne osvetlenia
Osvetlenie domácností môžeme v základe rozdeliť na štyri stupne:
1. Osvetlenie budov (orientačné) 20 luxov
2. celkové vnímanie celého priestoru a vytváranie estetických pocitov do 100 luxov
3. dobre osvetlené pracovné plochy do 300 luxov
4. maximálne nasvietenie (zrakovo náročné práce) do 1 000 luxov.
Svietidlá
Z veľkého množstva ponuky v obchodoch si môžeme vybrať svietidlá podľa vlastného vkusu. Na osvetlenie okolia domu musia byť vo vonkajšom prevedení a svietidlá vo vlhkej pivnici, v prádelni a kúpelni musia byť vodotesné.
Rozmiestnenie svietidiel
Praktické je kombinovať nástenné svietidlá so svietidlami v strede stropu. Intímne osvetlenie môžeme dosiahnuť svietiacim glóbusom alebo rôznymi lampičkami. Príjemne pôsobí aj svetlo z osvetleného akvária. K vytvoreniu svetelnej pohody môžeme tiež vybudovať okolo miestnosti osvetľovacie rampy.
Ak ide o vzhľad svietidla, potom obecne platí, že najpríjemnejšie pôsobí najjednoduchšie svietidlo.
Výbojky alebo žiarovky?
Výbojky si postupne dobývajú trh, ale žiarovky majú na trhu stále prvenstvo, pretože sú výhodné svojou cenou, ponúkané bývajú už od 7,- Sk, majú prirodzené spektrum farieb, svieti ihneď, zhasnú okamžite. Naproti tomu majú výbojky päť až sedemkrát nižšiu spotrebu, pri stále stúpajúcej cene elektriny sa ich výhodnosť teda zvyšuje. Rovnako klesá aj ich cena. Pri prevádzke nezvyšujú teplotu nepoškodzujú svietidla, vydržia dlhšie. Výbojky v porovnaní s klasickými žiarovkami sú teda ekonomickejšie.
Rozsvecovanie
Na začiatku článku sme uviedli víziu, kde sa všetko rozsvecuje samo. Súčasná technika to umožňuje, ale nemá zmysel za každú cenu, aby to tak bolo. Dôležité je hlavne dobré rozmiestnenie vypínačov a prípadne pohybových snímačov, aby sme mohli osvetlenie pohodlne ovládať.
Použitie pohybových snímačov je teda potrebné zvlášť dobre zvážiť a naplánovať. Je tiež dôležité si uvedomiť, že zapaľovanie svetla na chodbách by malo byť z viacerých miest (schodiskové vypínače), väčšinou sa používajú veľkoplošné vypínače, prípade s výbojkou (vhodné pre pivnice a chodby). Na WC je vhodné umiestniť vypínače vo vnútri miestnosti. Je iba samozrejmí, že tieto musíme umiestniť na prístupnom a viditeľnom mieste.
Autor: iká
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.