ministra obrany zo 6. februára bol 2. prieskumnému práporu v Bardejove priznaný čestný názov Michala Strenka. V piatok počas slávnostného nástupu na bardejovskom námestí bol tento rozkaz ministra oficiálne vyhlásený, pričom práporu odovzdali znak, emblém i názov.
Veliteľ bardejovského práporu pplk. Luděk Koňařík na slávnosti osobitne privítal zástupcov obce Jarabina neďaleko Starej Ľubovne. Začiatkom dvadsiatych rokov odtiaľ odcestovala rodina Michala Strenka za lepším životom do Ameriky. "Tento slávnostný deň patrí všetkým, ktorí v tomto prieskumnom prápore slúžili od jeho vzniku v roku 1966," uviedol Koňařík. Následne zdôraznil, že zaznamenávať osudy slávnych je súčasťou kultúry vyspelých národov. "O Michalovi Strenkovi povedal, že je hrdinom nedávnej histórie. Veď donedávna málokto z nás tušil, že koncom februára 1945 v bitke o strategický ostrov Iwo Jima v Tichom oceáne boli aj vojaci z čaty seržanta námornej pechoty Michala Strenka. Keď reportér agentúry Associated Press išiel zachytiť momenty zo strategickej bitky na ostrov Iwo Jima, určite netušil, že po vyvolaní čierno-bieleho filmu sa objaví jeden z najslávnejších záberov 2. svetovej vojny. Výjav, ktorý zobrazuje moment vztýčenia americkej zástavy na vrchole vyhasnutej sopky Surimachi. Na snímke sa nachádzali vojaci z čaty Michala Strenka. Michal Strenk sa však dobytia ostrova nedožil. Zomrel 1. marca 1945," skonštatoval pplk. Koňařík a zdôraznil, že "táto hrdinská smrť za hodnoty mieru a demokracie nás núti zamyslieť sa a pozrieť sa, akým spôsobom tento odkaz napĺňame".
O ľuďoch v prápore, ktorému velí, povedal, že sú to kvalitní a efektívni vojaci, ktorí plnia svoju prísahu. Napokon problémy súčasnej doby prirovnal k druhej svetovej vojne. "Mohli sa sťažovať na nepriazeň osudu, že prečo práve oni, no nevzdali sa a vybojovali si svoje víťazstvá." Podľa slov Koňaříka je všetko neopakovateľné, aj súčasná doba a tiež reforma armády, jej model roku 2010 a vstup do NATO.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.