Tie totiž od roku 1999 do konca roku 2001 narástli na sumu 12,8 milióna korún. "Návratnosť pohľadávok je nízka, čo ovplyvňuje predovšetkým sociálne postavenie klientov. Často sa pohybujú na hranici súm životného minima," uviedol.
Ide o 2 299 klientov, ktorí prijímali dávky sociálnej pomoci, príspevky štátnej sociálnej podpory a kompenzačné príspevky neoprávnene, prípadne priznaná suma bola vyššia, ako im patrila. K tomuto javu dochádza zvyčajne vtedy, ak sa zmenia podmienky v rodinách a tie ich sociálnym pracovníčkam neoznámia. Prax je taká, že spomínaný odbor na OÚ po zistení nových faktov vyzve klienta, aby vzniknutý preplatok vrátil na ich účet.
Len za vlaňajší rok narástol celkový preplatok o ďalšieho 5,5 milióna korún. "Za spomínané obdobie sme vymohli 3,7 milióna korún. Návratnosť sledujeme a vyhodnocujeme každý mesiac. Najvyšší podiel tvoria pohľadávky vzniknuté na dávkach sociálnej pomoci, na príspevku na výživu a na kompenzácie," konštatoval J. Dobrovič.
Až 64 percent preplatkov tvoria kompenzácie. Tento druh pohľadávok vzniká najmä z dôvodu úmrtia občanov s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorým boli poskytnuté príspevky na zakúpenie osobného auta a na zaobstaranie pomôcok. Veľká časť je potom vymáhaná v dedičských konaniach a nie je žiadnym tajomstvom, že ich priebeh je zdĺhavým procesom. Niekedy však odbor musí pohľadávky vymáhať aj súdnou cestou.
Autor: ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.