organizácie Fórum pre demokratické iniciatívy (Forum for Democratic Iniciatives - FDI) z Kosova.
FDI v týchto dňoch štartuje program zameraný na prácu s ďalšími neziskovými organizáciami v Kosove, ktoré by mali podporovať a pracovať na reformách v spoločnosti. Organizácia funguje od jesene minulého roka na Slovensko prišla nabrať skúsenosti. "Kosovo je vo fáze, keď sa formuje vláda a ďalšie inštitúcie. Toto všetko sa musí diať so súhlasom medzinárodnej komunity, ktorá je v Kosove prítomná a ktorá dohliada na tento proces. Očakávame, že v priebehu nasledujúcich dvoch, troch týždňov by mohla byť ustanovená vláda a ďalšie inštitúcie, ktoré by pohli celý proces dopredu," uviedol Bujar Nura (na obr.), programový manažér FDI, ktorý je akýmsi supervízor ľudí, ktorí budú pracovať na jednotlivých programoch v Kosove. B. Nora je z kosovského mesta Gjakovo, ktoré má asi 18 tisíc obyvateľov.
Podľa jeho slov čaká Kosovo dlhý proces, no práve v súčasnosti sa výrazne hýbe smerom dopredu. Krajinou lomcujú ekonomické a sociálne problémy i vysoká nezamestnanosť. "Po ustanovení vlády by mohol začať dosť rýchlo proces privatizácie a dúfame, že to bude mať dopad i na nezamestnanosť v krajine a ľudia získajú prácu," vyslovil nádej Bujar Nora, ktorý vidí úlohu svojej organizácie najmä v tom, že môže pomôcť urýchliť demokratizačný proces v krajine.
Na Slovensku zbierajú skúsenosti o tom, ako sa programy pre mimovládne organizácie pripravujú, aké mechanizmy využívajú, ale aj o tom, ako navonok vyzerá ich výsledný efekt.
FDI má ambíciu zvýšiť kredit neziskových organizácií v Kosove, posilniť ich kapacitu, či rozvíjať jednotlivé aktivity. Opýtali sme sa, akú reálnu silu majú kosovské mimovládne organizácie, keďže ide o tretí sektor a v krajine sa momentálne formujú základné štruktúry ako politické strany. "Tretí sektor je iba v začiatkoch. No dosť intelektuálov a expertov sa sústreďuje v organizáciách stojacich mimo politických strán. Od toho si sľubujeme, že tretí sektor bude silný."
Bujar Nora je optimistom. Na margo toho, či v jeho krajine neprevláda skepsa, podotkol: "Dobrým znamením je pre mňa, že ľudia, ktorí boli donútení opustiť krajinu, sa teraz vracajú. Táto energia by sa teda mala využiť nielen na to, že sa budú znovu budovať domy, ale aj na to, aby začala fungovať celá krajina, jej
štruktúry a inštitúcie."
A čo vraví na obhajobu bývalého srbského prezidenta Slobodana Miloševiča pred medzinárodným súdnym tribunálom? "Môže obhajovať svoju pozíciu a svoje záujmy, no to, čo by sme my radi videli je spravodlivosť."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.