Štefana Ganyóa. Pracovníkom konzervárne, ktorá v minulosti fungovala pod názvom Frucona, neskôr Treco a od vlaňajšieho apríla ako Teresab, s. r. o., totiž konateľ za vlaňajší november a december vyplatil len dvetisíckorunové zálohy a zvyšku miezd sa dodnes nedočkali. Kvôli tomu zvolali niekoľko protestných akcií a snažili sa s ním vyjednávať, ale zatiaľ bezúspešne. Nášmu denníku sa s Ing. Ganyóom podarilo osobne stretnúť a poskytol nám niekoľko zaujímavých informácií.
"Ľudia nedokážu pochopiť, že na ich výplaty nemám peniaze. Faktom je, že svoju mzdu som nedostal ani ja," uviedol pre náš denník. Podľa slov zamestnancov však býval pri stretnutiach agresívny aj on. "V danej situácii by každý reagoval neprimerane, ale moje jednanie sa s ich pondelkovým extempore nedá porovnať." Jeho slová potvrdila aj hovorkyňa zamestnancov Jana Hajdučáková, ktorá sa o pondelkovej ostrej výmene názorov dozvedela priamo od jej účastníkov. "Jasné, že nervozita je na oboch stranách barikády a ľudia sú v úzkych, ale takto to nemali riešiť," skonštatovala.
Podľa slov Ing. Ganyóa všetky produkty z Trebišova smerovali do Maďarska na colný sklad, odkiaľ ich partnerská firma (jej meno Ing. Ganyó neudal) distribuovala svojim odberateľom. "Počas roka 2001 sme tam celkovo vyviezli tovar za 80 miliónov korún. Situácia sa skomplikovala v novembri, kedy aj náš maďarský partner začal mať problémy s odbytom. Ukrajinský odberateľ totiž prestal brať dohodnuté dodávky. V colnom sklade v Maďarsku nám zostalo visieť osem miliónov korún v tovare. Naše záväzky sa v súčasnosti pohybujú okolo päť miliónov korún a jedným z nich sú aj výplaty asi 70 zamestnancov, ktorým k 31. decembru skončili pracovné zmluvy," vysvetlil Ing. Ganyó.
Podľa Ing. Ganyóa napriek prechodnej platobnej neschopnosti nehádžu flintu do žita a naďalej sa snažia o rozbehnutie výrobného programu. "Ja sa snažím fabriku zachrániť a nie ju potopiť. O peniaze, zmrazené v sklade, totiž môžeme prísť. Maďarský partner je zaťažený bankovým úverom, krytým tovarom v colnom sklade. Pokiaľ sa mu ho nepodarí do polovice mája predať, banka si uplatní svoje nároky a my prídeme o peniaze," vysvetlil Ing. Ganyó. Preto firma hľadá aj iné cesty, ako výrobu udržať. V priebehu marca chce rozbehnúť vákuový aj klasický spôsob spracovania uhoriek a spracovanie zemiakov. Za suroviny, ktoré vraj dodá maďarský partner, budú môcť Trebišovčania zaplatiť až neskôr. "Závisí len od nás, či svoju produkciu dokážeme predať. Zatiaľ to vyzerá nádejne. Na Slovensku by sa naše výrobky mali objaviť v predajnej sieti veľkých obchodných reťazcov, kam sme už poskytli aj niekoľko vzoriek. Ak získame nejaké peniaze, všetkých bývalých zamestnancov vyplatíme," dodal na záver.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.