Michalovciach a Humennom. S riaditeľom SAD Michalovce, Ing. Pavlom Hodym (na snímke), sme hovorili o viacerých citlivých témach, spojených s privatizáciou.
Navrhovaný spôsob privatizácie podnikov SAD je podľa viacerých odborníkov neštandardný. V sprivatizovanom prostredí sa budú aj naďalej prelínať zdroje z podnikania, s úhradami strát za výkony vo verejnom záujme od štátu, prípadne obcí. Súkromný investor však nebude ochotný čakať na chýbajúce dotácie a stratové linky jednoducho zruší.
Nehrozia preto v budúcnosti komplikácie vo fungovaní autobusovej dopravy?
Myslím si, že navrhovaný spôsob privatizácie citlivo rieši zabezpečenie dopravnej obsluhy príslušného regiónu. Zabezpečí prepravu osôb i poskytovanie zliav vo verejnom záujme. Privatizáciou sa ruší monopol podnikov SAD a podmienky na trhu sa zásadne menia. Dôležité bude, aby licenciu na prepravu osôb v budúcnosti dostal ten dopravca, ktorý bude schopný plne zabezpečiť prepravu osôb aj na nerentabilných, štátom krytých linkách tak, aby sa nestalo, že ľudia z niektorých obcí by sa nedostali do zamestnania a ich deti do škôl.
Verím, že aj linky do okrajových obcí zostanú zachované, no poviem úprimne, že všetko je možné. Nová spoločnosť asi nebude ochotná trvalo prevádzkovať tie linky, ktoré budú produkovať stratu.
Štát uhrádza svoje povinnosti prostredníctvom zmlúv o výkonoch vo verejnom záujme. Ide o dopravu osôb do škôl, úradov, do zdravotníckych zariadení a zamestnania. Presné vymedzenie verejného záujmu a obslužnosti územia slovenskú legislatívu ešte len čaká. Privatizácia sa však uskutoční ešte predtým. Nevznikne problém so zabezpečením verejného záujmu?
Stále platí zákon č. 168/1996 Z. z. o cestnej doprave. Očakávame, že v krátkej dobe novela, prípadne nový zákon, bude komplexne riešiť aj problematiku krytia strát vo verejnom záujme. Podľa súčasného zákona štát môže kryť straty, no neznamená to, že aj musí. Tento rozpor treba doriešiť.
Jedným z najvýznamnejších pozitív, ktoré prinesie privatizácia, by mala byť zásadná obnova zastaralého vozidlového parku. Dá sa po vstupe nového vlastníka naozaj očakávať výrazná zmena v otázke kvality, pohodlia a bezpečnosti v autobusovej doprave?
V súčasnosti prevádzkuje SAD Michalovce 251 autobusov s priemerným vekom 11,5 roka. V minulom roku sme kúpili osem nových autobusov, no ročne by sme ich potrebovali aspoň 25. Vkladom budúceho majiteľa budú práve nové autobusy a v priebehu štyroch rokov by sme sa k číslu 25 mohli podstatne priblížiť.
Záujem o privatizáciu podnikov SAD prejavili takmer dve stovky investorov. Koľko sa ich zaujímalo o michalovský podnik?
Oficiálne neviem, no podľa neoficiálnych informácií sa hovorilo o ôsmich záujemcoch.
Ktorá z alternatív je lepšia, ak bude novým vlastníkom slovenský, alebo zahraničný investor?
Bez ohľadu na to, či bude tuzemský, alebo zahraničný, najlepší bude taký investor, ktorý aspoň zachová dopravu v regióne, a zároveň zabezpečí rozvoj firmy. Ak by mal niekto iný úmysel, nebolo by to dobré. Nemôžem totiž vylúčiť, že medzi potenciálnymi investormi sú aj špekulanti, ktorí by chceli na privatizácii zarobiť. Veľa bude záležať na tom, ako budú fungovať vytvorené kontrolné mechanizmy. Všetky dôležité rozhodnutia, týkajúce sa úverov či investícií budú pod kontrolou dozornej rady, v ktorej bude mať štát majoritu.
SAD Michalovce sa dlhodobo pripravuje na transformáciu zo štátneho podniku na akciovú spoločnosť. Pôvodný termín 1. september 2001 sa už viackrát posúval, k transformácii, ktorá je prvým predpokladom pre následnú privatizáciu, nedošlo ani na začiatku marca. Prečo?
V závere minulého roka nastali komplikácie na katastri a nemali sme k dispozícii všetky potrebné doklady. Akciová spoločnosť mala vzniknúť k prvému marcu 2002, do platnosti však vstúpil nový Obchodný zákonník, a preto bolo nutné dopracovať niekoľko detailov. Aktuálny je pre nás teraz prvý apríl.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.