primátor Juraj Kopčák.
Na stretnutie K8 sa s primátormi došiel i prezident SR Rudolf Schuster a predsedovia vyšších územných celkov (VÚC). Prechod kompetencií na samosprávu bol hlavnou témou rokovania, z ktorého vzišlo i spoločné komuniké.
Podľa slov Juraja Kopčáka je jedným z problémov podpisovanie delimitačných protokolov. "Mnohokrát prídu z Okresného úradu delimitačné protokoly, ktoré nekorešpondujú zo skutočnosťou a mesto ich musí podpísať," uviedol primátor, pričom dodal, že podľa platnej legislatívy neexistuje možnosť nepodpísania, či akéhosi odvolania, ak nie sú protokoly v súlade so skutočným stavom. Primátori preto iniciovali vznik takejto "ombudsmanskej" inštitúcie, na ktorú sa môžu obrátiť v prípade, že odmietajú protokoly podpísať.
Ďalším problémom je preberanie kompetencií v školstve. "Stoja tu proti sebe dva zákony. Zákon o rozpočtových pravidlách a zákon o prechode kompetencií." Problém je podľa primátorových slov v tom, že mesto je podľa zákona o prechode kompetencií buď zriaďovateľom škôl alebo zamestnávateľom. Lenže keď je zamestnávateľom, musí mať uzatvorené zamestnanecké vzťahy, no tie - podľa zákona o rozpočtových pravidlách - rieši okresný úrad. "Tento rozpor treba odstrániť," skonštatoval J. Kopčák, ktorý upriamil pozornosť aj na miestne dane. V tejto kategórii totiž nie sú zahrnuté napríklad poplatky za odpady. "Trváme na tom, aby to bola normálna miestna daň."
Primátori K8 sa venovali i problematike domovov dôchodcov. "V pôvodnom návrhu zákona o prechode kompetencií mali ísť pod vyššie územné celky, vo finálnom schválenom zákone však prechádzajú na mestá a obce," vysvetlil primátor, podľa ktorého nejde o technický problém. Problematické je to, prečo by mestské alebo obecné domovy dôchodcov mali brať do svojich zariadení ľudí z iných miest a obcí. "Nie je to horúci zemiak, ale treba to doriešiť," dodal J. Kopčák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.