domového odpadu. Organizuje ju mesto Prešov, presnejšie jeho zmluvný partner - Technické služby mesta Prešov (TSMP). Podľa nového zákona o odpadoch je každá obec povinná zabezpečiť podľa potreby, najmenej však dvakrát ročne, zber a prepravu veľkoobjemových odpadov.
Technické služby ich rozmiestňujú práve v týchto dňoch, počas ktorých sa ľudia púšťajú do jarného upratovania, do robenia poriadkov v pivniciach, na dvoroch a podobne. "Ako zmluvný partner mesta Prešov v oblasti komplexného nakladania s komunálnym odpadom realizujeme aj túto činnosť v rámci jarného upratovania. Naši pracovníci, podľa odsúhlaseného harmonogramu, postupne rozmiestnia na verejných priestranstvách v meste 65 veľkoobjemových kontajnerov. Do nich môžu občania ukladať rozmerný odpad z domácností a zelený odpad. Kontajnery budú umiestnené na jednotlivých stanovištiach po dobu jedného týždňa a po ich naplnení sa odvezú na prekladisko na Cemjate. Následným vytriedením zozbieraného odpadu sa zvyškový odpad zlikviduje uložením na skládke v Petrovciach, kde sa likviduje všetok komunálny odpad z Prešova," informoval riaditeľ TSMP Anton Balčák.
Podľa mestskej poslankyne Dagmar Vojtekovej (na obr.) pribudnú počas trojtýždňovej aktivity nové zberné dvory, kde budú "Technické služby mesta Prešov od občanov bezplatne odoberať komunálny odpad". Ako uviedla, občania môžu dať do veľkoobjemových kontajnerov takmer akýkoľvek odpad. Výnimkou sú použité autobatérie, neónové trubice a žiarivky, a takisto orezané konáre, ktoré zaberajú veľa miesta, preto ich treba ukladať vedľa kontajnerov.
Poslankyňa Vojteková zdôraznila, že s touto jarnou aktivitou sa zároveň začne so separáciou odpadov. "V meste je už zavedený systém pre zber papiera a skla. No aj vzhľadom na to, že občania sú málo informovaní, je výsledný efekt nízky," uviedla D. Vojteková, pričom konkretizovala, že vyseparovať sa dosiaľ darí len 15 až 20 percent z celkového množstva odpadov. "Novým zákonom o odpadoch sa otvára priestor, aby sa naplnila stratégia nakladania s komunálnym odpadom, a to tým, že sa rozšíri systém separovaného zberu. Občan v poplatku, ktorý za odpad zaplatí, už čiastočne prispieva aj za rozšírenie separácie."
Spomínané zberné dvory sú umiestnené na Jesenskej a Bajkalskej ulici, kde môžu ľudia každý deň nosiť vyseparovaný papier, sklo, železo, plastové fľaše, nepotrebný nábytok, nefunkčné domáce spotrebiče, opotrebované autobatérie a nepoškodené nefunkčné žiarivky a neónové trubice. "Okrem zberných dvorov sú na území mesta kontajnery na opotrebované autobatérie na dvoch čerpacích staniciach a 45 kontajnerov na separovaný papier a sklo," uviedol ďalej Anton Balčák, ktorý dodal, že tento počet nie je na mesto ako Prešov dostatočný, preto ho budú TSMP postupne rozširovať.
Riaditeľ Balčák verí, že aktivity Technických služieb mesta Prešov by mali zamedziť tvorbe divokých skládok. "Rozšírením separácie komunálneho odpadu aj o takzvané problémové látky chceme našim občanom umožniť legálne sa zbaviť nefunkčných a nepotrebných vecí z domácností, ale zároveň postupne riešiť zber využiteľného odpadu ako cennej druhotnej suroviny. To sa v konečnom dôsledku odrazí na životnom prostredí každého z nás, ako i na šetrení prírodných zdrojov."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.