vo voľnej prírode. V priebehu jedného mesiaca uložia poľovnícki hospodári jednotlivých poľovníckych združení v prírode 9720 návnad, obsahujúcich vakcínu vo forme tablety, obalenej v rybacej múčke. Akonáhle zviera návnadu prehltne, dostane sa vakcína do jeho organizmu.
V minulosti veterinári zaznamenali enormný výskyt besnoty v okresoch s najväčšou zalesnenou plochou. Rožňavský okres patrí rozlohou k desiatim najväčším na Slovensku, pričom až dve tretiny územia zaberajú lesy. "K vakcinácii sme pristúpili aj preto, lebo najčastejším spôsobom nákazy človeka je prenos z líšky na domáce zviera, napríklad na mačku. Vlani sme v Krásnohorskej Dlhej Lúke zaevidovali jeden prípad besnoty. Išlo o mačku, ktorá poškriabala svojho majiteľa. Ten spozoroval, že zviera sa správa neštandardne. Po jeho likvidácii sa laboratórne zistilo, že bolo besné. Majiteľa sa podarilo zachrániť vďaka včasnému očkovaniu. Besnota je totiž takmer bez výnimky smrteľná a lieky proti nej neexistujú. Do 48 hodín od kontaktu s chorým zvieraťom však vieme pomôcť," hovorí riaditeľ RVS MVDr. Ladislav Kerpán. V časti Slovenského Rudohoria, v Dedinkách, Mlynkách a v iných neprístupných oblastiach zhodia ďalších 24 dávok na kilometer štvorcový lietadlá.
Jarnú kampaň uskutočňuje RVS už šiesty rok. Kým v 80. a 90. rokoch zaznamenali veterinári v priemere 15 až 20 ohnísk besnoty, v roku 2000 znížili výskyt na nulu, vlani evidovali jeden prípad. Efektívnosť vakcinácie skontrolujú počas takzvaných kontrolných odstrelov líšok, v časovom horizonte 45 až 70 dní od rozmiestnenia návnad. "Každé poľovnícke združenie nám poskytne jednu zastrelenú líšku, ktorú sa podrobíme pitve. V minulosti sme pri vakcinácii dosiahli 70-percentnú úspešnosť. Z desiatich zastrelených líšok prijalo návnadu približne sedem".
Keďže líšky patrí medzi migrujúce zvieratá, ich presný počet v okrese odborníci vyčísliť nevedia. "Predpokladáme, že ich je približne 500, pričom polovicu z nich ročne odstrelíme," uviedol L. Kerpán.
Besnota je infekčné ochorenie, ktorého vírus sa nachádza v slinách zvierat. Pri prenose na človeka postihuje predovšetkým centrálnu nervovú sústavu.
Vakcináciu líšok spomínaným spôsobom prebralo Slovensko od Švajčiarska, kde v minulých rokoch zaznamenali alarmujúci výskyt besnoty. Podľa L. Kerpána by na tento systém mali postupne prejsť všetky štáty Európy.
RVS okrem iného vydala aj opatrenia, týkajúce sa zníženiu hustoty diviakov v prírode a povolila ich celoročný odstrel. Dôvodom je snaha o monitorovanie klasického moru ošípaných u diviačej zveri, ktorá sa systematicky premnožuje.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.