narastajúcej nezamestnanosti a hlbokej krízy v zdravotníctve a školstve, chce skupina poslancov parlamentného výboru pre financie, menu a rozpočet využiť príležitosť a počas prejednávania novely zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov, upraviť paragrafy zákona vo svoj prospech. Má ísť údajne o "poistku, zvyšujúcu nezávislosť a sociálno-právnu ochranu poslanca po skončení jeho mandátu".
"Pre mňa je táto téma nezaujímavá", rázne odmietol akékoľvek špekulácie na tému zvyšovania odstupného z 5 na 8 mesiacov predseda poslaneckého klubu SDK Ján Rusnák. Ako ďalej uviedol, v súčasnej ťažkej ekonomickej situácii, keď naviac ľudia prišli o peniaze v nebankových subjektoch, sú akékoľvek dodatočné požiadavky poslancov nenáležité. "Päťmesačné odstupné pre poslancov, ktorí už po voľbách nezasadnú do parlamentu je primerané. Netreba ho ani zvyšovať, ani znižovať", doplnil J. Rusnák.
Aj jeho ďalší poslaneckí kolegovia zo Zemplína boli v otázke zvyšovania odstupného zajedno. "Odsudzujem každý pokus, ktorý by mohol znamenať ďalšie výhody pre poslancov. V súčasnosti na takéto návrhy jednoducho nie je vhodný čas", myslí si poslanec NR SR za HZDS - ĽS Jozef Gajdoš, podľa ktorého podobný návrh určite nikto z jeho straníckych kolegov nepodporí. Či to bude naozaj tak nie ja až také isté, keďže podľa neoficiálnych informácií je jedným z navrhovateľom zvýšeného odstupného aj poslanec za HZDS Alojz Engliš. Odstupné vo výške piatich mesačných platov je podľa J. Gajdoša štandard a "poslanci si to za robotu, ktorú v parlamente odvádzajú aj zaslúžia". Rovnako je o tom presvedčený aj poslanec NRSR za SDK Alexej Ivanko. "Odstupné vo výške piatich mesačných platov je adekvátne. Preto jeho zvyšovanie určite nepodporím", uviedol poslanec A. Ivanko. V otázke bezplatnej leteckej dopravy zákonodarcov z východného Slovenska však už taký presvedčený o zbytočnosti návrhu nebol. "Poslanci z východu republiky sú v porovnaní so svojimi kolegami v nevýhode. Kým väčšina z nich je doma za 2-3 hodiny, mne trvá cesta vlakom z Bratislavy do Michaloviec až 7 hodín. Preto som ochotný návrh na poslanecké lety podporiť", povedal nám A. Ivanko. O obnovení leteckej dopravy poslancov, ktorá existovala ešte v časoch bývalej federácie, prežila aj Mečiarovu vládu a zrušil ju až v polovici roka 1999 predseda parlamentu Migaš, by uvažoval aj J. Gajdoš. "Lety poslancov na schôdze parlamentu bol štandard za bývalej vlády. Treba zvážiť, či by bola takáto preprava ekonomicky efektívna. Mne osobne však lietadlo veľmi nepomôže, keďže z Košíc musím na horný Zemplín cestovať ešte zo dve hodiny".
Ako dopadne snaha slovenských poslancov vylepšiť si pol roka pred voľbami svoju situáciu, ukážu už najbližšie dni. Či im to spočítajú aj občania vo voľbách, to sa dozvieme v septembri.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.