preprave a zneškodňovaní komunálneho odpadu nový dodatok. Pôvodne mali poplatky za domy na bývanie, teda i činžiaky, platiť ich správcovia. Zákon hovorí i o správcovi, no aj keď je v daňovom konaní partnerom mesta on, nejde o jeho poplatok. Prenáša ho na nájomcu, a nemá právnu silu, aby od neho poplatok vymohol. "Ďalším problémom bolo, že správcovia evidovali iný počet osôb, od ktorých poplatok za odpad vyberali ako je počet ľudí prihlásených na trvalý pobyt. Svoj režim nechceli meniť. Obávali sa, že nezrovnalosti sa obrátia proti nim aj napriek prijatému VZN," vysvetľuje Helena Macalová, predkladateľka dodatku.
V prípade nehnuteľností určených na bývanie v správe správcovského subjektu, teda bytových družstiev či spoločenstva vlastníkov bytov, uhrádza podľa prijatého dodatku poplatok správca nehnuteľností alebo nájomca, a v ostatných prípadoch vlastník. Mesto bude podľa H. Macalovej stornovať platobný výmer na správcu a pôjde na každú rodinu či byt. Systém bude teda rovnaký ako je to v prípade obyvateľov rodinných domov. "Vďaka tomu bude možné poplatok i vymáhať. A správcovia bytového domu s ním už nebudú mať nič spoločné," zdôraznila.
Poplatok za zber bol doplnený do novely zákona o miestnych poplatkoch. No v Národnej rade Slovenskej republiky sa už pripravuje zákon o obecných daniach. V ňom sú miestne poplatky pretransformované na obecné dane a očakáva sa iný režim ako platí teraz. Od nového roku je teda predpoklad, že opäť dôjde, vďaka novému zákonu, k zmene platobného režimu. Všetko je však vo fáze prípravy, pretože prvý návrh nebol schválený ani predložený na prerokovanie.
V praxi to znamená, že občania ešte neprijali jedno a onedlho si budú opäť musieť zvykať na iné. Nespokojnosť rastie najmä preto, že poplatok za zber, prepravu a zneškodňovanie komunálneho odpadu považujú niektorí občania za málo motivačný. "Spôsobuje to fakt, že sadzba je taxatívne určená na tristošesťdesiat korún. Odzrkadľuje sa to najmä v rodinných domoch, kde žijú tri generácie. Doteraz platili za konvu, a tak sa snažili smetí produkovať čo najmenej. Dnes nemajú dôvod šetriť životné prostredie nielen triedením, no samotnou produkciou odpadu, pretože platia tak či tak viac a na osobu. Bez ohľadu na to, kto koľko odpadu vyprodukuje," prehovára ústami nespokojných poplatníkov poslankyňa
Kresťansko-demokratického hnutia (KDH) Anna Kopecká.
Momentálne na Mestskom úrade podľa slov predkladateľky VZN Heleny Macálovej len hľadali ako nájsť jednotný systém pri riešení tohto problému. "Vieme, že je čo vylepšovať a tento systém nevyhovuje všetkým. Z hľadiska životného prostredia je problematické, že občana nevedieme ani k triedeniu odpadov," priznáva.
VZN je modelované podľa zákona, ktorí určuje poplatok na občana s trvalým alebo prechodným pobytom. V Spišskej Novej Vsi za zber, prepravu a zneškodňovanie komunálnych odpadov platí každá fyzická osoba, ktorá tu má trvalý pobyt. "Keď sme VZN tvorili, nevedeli sme, aká bude reakcia. Snažili sme sa vytvoriť jednotný systém," dodala na záver.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.