deklarovali vôľu vrátiť finančné prostriedky, dodnes sa im to nepodarilo naplniť.
Príkladom je bývalá nebanková inštitúcia Pallas Atena, ktorej konateľom je JUDr. Roland Kohút. Jeho spoločnosť padla po krachu Nick Finance a Móda-Raj, kedy dôvera voči týmto subjektom značne klesla a v priebehu jedného-dvoch týždňov požiadalo o vyplatenie 40 percent vkladateľov. JUDr. Kohút začal s veriteľmi spolupracovať a informovať ich o stave spoločnosti, zdôrazňujúc, že majetok spoločnosti prevyšuje pohľadávky. To ich sčasti upokojovalo, no dnes zrejme už pretiekol pohár trpezlivosti.
"JUDr. Kohút svojou propagandou v médiách získal množstvo dôverčivých občanov, obral ich o úspory a tie už dva roky nevracia. Okresný úrad vyšetrovania naše trestné oznámenia neprijal s odôvodnením, že obvinený svoj dlh nezapiera. V rukách pritom máme súdne rozhodnutia i exekučné príkazy, ale nič sa nedá vymôcť, lebo všetko blokuje colný, alebo daňový úrad, ako majiteľ vyhlasoval," posťažoval si V. Bauer z Košíc.
"Mali sme nedoplatok 900-tisíc korún za neodvádzanie daní za tichých spoločníkov. Na základe kontroly nám však vyčíslil daňový úrad penále a pokuty vo výške 2,1 milióna korún. Zdalo sa nám to pritvrdé, preto sme sa odvolali. Medzitým však uvalil daňový úrad záložné práva na naše nehnuteľnosti. Takže nemôžeme predávať nehnuteľnosti a teda vyplácať občanov," uviedol pred časom Roland Kohút pre Korzár.
Tieto informácie sme si overili na príslušných daňových úradoch.
"Musíme zabezpečovať svoje pohľadávky takým spôsobom, že uplatníme záložné práva na majetok a zablokujeme účty v peňažných ústavoch," informoval nás riaditeľ Daňového úradu Košice IV JUDr. Igor Grekov. Ako dodal, Pallas Atena má založené niektoré nehnuteľnosti, nakoľko si Daňový úrad uplatňuje daň z prevodu a prechodu nehnuteľností.
Na Okresnom úrade vyšetrovania PZ Košice II sme sa opýtali, či prípad Pallas Atény naozaj neprijali: "Nie je pravdou, že podanie sme neprijali, podľa zákona sme povinní tak urobiť. Ak dotyčný nie je spokojný, môže sa sťažovať na ďalších policajných útvaroch." Ako sme sa ďalej dozvedeli, "prípad spoločnosti je v štádiu preverovania a zatiaľ nie je obvinená žiadna osoba".
Firma vznikla v roku 1996 a jej hlavnou činnosťou bolo požičiavanie peňazí za patričný úrok. Prostriedky získavala z vkladov veriteľov, ktorým za ne vyplácala 30 až 36-percentné výnosy. Dlžníci na druhej strane za úvery platili 6 až 8 percent.
Autor: ss
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.