zrážková činnosť a topiace sa snehy na južných svahoch Karpát. Povodňové vlny ohrozujú nielen obce a mestá v povodiach na území Ukrajiny, ale aj na Slovensku, v Maďarsku a v Rumunsku. Rozsiahle povodne na Tise v rokoch 1998 až 2001, ktoré spôsobili obrovské materiálne škody, zvýrazňujú potrebu regionálnej spolupráce. Jej výsledkom by malo byť odvrátenie podobných katastrof.
Získať informácie o protipovodňových opatreniach na exponovanej Východoslovenskej nížine je cieľom dvojdňového pobytu členov monitorovacej skupiny Severoatlantickej aliancie v Košiciach. Výsledkom by mal byť protipovodňový projekt NATO - Ukrajina, ktorý by eliminoval možnosť vzniku záplav. Prvú fázu projektu organizačne a finančne zabezpečuje Severoatlantické aliancia.
Ako uviedol vedúci odboru civilnej ochrany Krajského úradu v Košiciach Andrej Salanci, experti monitorujú vodohospodársky systém, systém varovania a ochrany obyvateľstva, ale aj geografické, hydrologické a hydrometeorologické podmienky na východnom Slovensku. Zaujímajú ich aj údaje o našich silách a prostriedkoch na zabezpečovacie, lokalizačné a likvidačné práce, ktoré majú z pohľadu ochrany zdravia a života obyvateľov a majetku prvoradý význam.
Dnes členovia monitorovacej skupiny navštívia povodia Uhu, Latorice a Bodrogu, prezrú si čerpacie stanice a suchý polder v Jenkovciach a v Beči. Svoje poznatky z jednotlivých krajín budú sumarizovať na budúci mesiac v Užhorode na Ukrajine. Druhá, realizačná fáza projektu, ktorý financuje Európska únia z fondov ISPA, sa začne v máji a potrvá rok.
Autor: sen
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.