sú zodpovedné za globálne otepľovanie atmosféry.
Ministri životného prostredia pätnástky dali na rokovaní v Bruseli zelenú ratifikácii dohody z roku 1997, od ktorej odstúpil najväčší znečisťovateľ - Spojené štáty americké. "Dnešné rozhodnutie znamená, že EÚ dokončí ratifikáciu protokolu do 1. júna," oznámila hovorkyňa Európskej komisie pre životné prostredie Pia Ahrenkildeová-Hansenová.
EÚ chce, aby Kjótsky protokol začal platiť ešte pred augustovým svetovým summitom o trvalo udržateľnom rozvoji v Johannesburgu. K tomu je nevyhnutné, aby ho ratifikovalo 55 krajín, ktoré predstavujú 55 percent svetových emisií skleníkových plynov. Na základe Kjótskeho protokolu z roku 1997 sa EÚ zaviazala znížiť emisie skleníkových plynov v období 2008-12 oproti úrovni z roku 1990 o osem percent.
Od protokolu odstúpili vlani USA, pretože podľa prezidenta Georgea W. Busha by jeho uplatnenie poškodilo americkú ekonomiku. Rozhodnutie Washingtonu, ktoré Kjótsky protokol vážne ohrozilo, vyvolalo vo svete a najmä v EÚ vlnu ostrej kritiky. Brusel po odstúpení USA vyvinul diplomatickú ofenzívu, aby zabezpečil podporu krajín ako Rusko, Japonsko či Kanada. Tieto veľmoci ratifikáciu prisľúbili.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.