Kosovský parlament včera zvolil do funkcie prezidenta tejto juhosrbskej provincie 57
Rovnako ako skoro každý vodca v bývalej Juhoslávii, aj Rugova bol členom komunistickej strany. Po tom, ako sa pridal k členom, ktorí požadovali revíziu srbskej ústavy, bol zo strany vylúčený. Po formálnom konci vlády jednej strany v Srbsku ho zvolili za lídra prvej nekomunistickej strany v Kosove, Demokratického zväzu Kosova (LDK). Pod Rugovovým vedením a za prispenia LDK a ďalších politických strán kosovských Albáncov sa v Kosove začal unikátny experiment. Tieto strany vyhlásili nezávislosť a začali budovať paralelné štruktúry vlády, zdravotníctva a školstva.
V pololegálnych voľbách bol Rugova zvolený za kosovského prezidenta a kosovská exilová vláda "úradovala" na cestách medzi Nemeckom, Švajčiarskom, Albánskom a Macedónskom. Hlavným účelom tejto vlády bolo získanie daní od rozsiahlej komunity kosovských Albáncov žijúcich v zahraničí na podporu financovania školstva a ďalších služieb.
Odborníci zastávajú názor, že Srbi v podstate tolerovali činnosť Rugovu, keďže bol a stále je veľmi obľúbený, a keby neviedol Albáncov on, museli by si vodcu vybrať spomedzi omnoho radikálnejších kandidátov.
Rugova sa stretol s bývalým juhoslovanským prezidentom Slobodanom Milošvičom v Belehrade v apríli 1999 - v čase eskalácie kosovského konfliktu a krátko po spustení náletov NATO proti Juhoslávii. Po stretnutí s Miloševičom, ktoré sa stalo terčom ostrej kritiky zo strany kosovskoalbánskych radikálov, odišiel do exilu, kde strávil asi dva mesiace.
Do Kosova sa Rugova po prvý raz vrátil 15. júla 1999, mesiac po skončení náletov a stiahnutí jednotiek Belehradu z provincie. V Prištine však strávil len necelých osem hodín a po niekoľkých stretnutiach - okrem iného s vtedajším šéfom správy OSN Bernardom Kouchnerom a veliteľom mierovej jednotky KFOR Michaelom Jacksonom - sa vrátil do Ríma. Rugova sa do Kosova definitívne vrátil na konci júla 1999.
Pozíciu Rugovu medzi kosovskými Albáncami ohrozila Kosovská oslobodzovacia armáda (UCK), ktorá v roku 1998 spustila ozbrojenú operáciu proti jednotkám Belehradu v provincii a ktorej štruktúry v Kosove po konflikte získali výrazný vplyv. Rugova a jeho LDK však majú stále najväčšiu podporu. Je stúpencom nezávislosti Kosova, čo potvrdil aj vo svojom prvom prejave vo funkcii hlavy štátu, keď vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby uznalo juhosrbskú provinciu za nezávislý štát.
Kosovský parlament zvolil aj premiéra regionálnej vlády, ktorým sa stal Bajram Rexhepi. Z včerajšieho hlasovania v parlamente vzišiel aj 10-členný kabinet. Štyri ministri sú za Rugovov Demokratický zväz Kosova (LDK), ktorý vyhral vo všeobecných voľbách v novembri minulého roka. Premiér Rexhepi a dvaja ministri sú zas z konkurenčnej Demokratickej strany Kosova (PDK). PDK bývalého politického lídra Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK) Hashima Thaciho sa umiestnila na druhom mieste.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.