robil srandičky", už vzhľadom nato, že Remek letel sovietskou loďou pod velením Alexeja Gubareva a bol synom armádneho generála. Nahrávalo tomu i kozmonautovo nie príliš suverénne vystupovanie, vrátane priznania, že mu bolo vo vesmíre zle.
Ako však upozorňuje riaditeľ Hvezdárne a planetária v Prahe Marcel Grün - v skutočnosti bol Remek veľmi statočný. Okrem iného aj tým, že ako prvný človek priznal verejne nevoľnosť z prechodu do stavu beztiaže. Bolenie hlavy a zvracanie totiž zažili skoro všetci ľudia pobývajúci v kozme. Ani sovietski kozmonauti, ani americkí astronauti to však nepriznali, pretože mali obavy, že by sa znova do vesmíru nedostali.
"Prvý kozmonaut z inej krajiny než zo ZSSR a z USA Remek vedel, že viackrát už určite nepoletí - a tak hovoril o svojich pocitoch úplne slobodne," tvrdí Grün.
Podľa jeho mienky si Remek nezaslúžil spôsob, akým bol viac-menej donútený potichu odísťz armády. "V žiadnej krajine so žiadnym kozmonautom takto nepozametali. Chápem, že pre to existovali politické dôvody, napriek tomu to bolo príliš nedôstojné!" mieni popredný český astronóm.
Remek sa vo svojej dobe netešil zvláštnej popularite. Tým skôr sa medzi ľuďmi hovorilo o tom, že si vďaka svojmu kozmickému letu prišiel na svoje... "Pokiaľ viem, cennejší dar získal len v podobe kozmonautických hodiniek (rusky časy - poznámka Korza) sovietskej výroby, ktoré mal so sebou v kozme," hovorí Grün, kozmonautov priateľ, ktorý bol spolu s Vladimírom
Remkom, americkým astronautom slovenského pôvodu Eugenom Cernanom a dalšími pasažiermi na palube armádneho vrtuľníka, ktorý havaroval 28. októbra minulého roku v južných Čechách. Všetci menovaní vyviazli s vážnejšími či drobnejšími zraneniami.
Autor: Baran
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.