vznikli presídlením týchto obyvateľov mesta z lokality Majakovského na Tehelňu. Rómom z Tehelne sa nepáči, že ich v predajni sledujú a do supermarketu púšťajú po jednom. Dôvodom tohto opatrenia je podľa riaditeľky Beáty Salayovej nárast krádeží a strata solventných zákazníkov v supermarkete.
"Rómovia od minulého pondelka vykrikujú, že keď budeme takto ďalej pokračovať, už k nám nakupovať neprídu. Práve o to nám ide," tvrdí riaditeľka.
Hrušku poznajú Prešovčania, ale i cezpoľní zákazníci ako solídny supermarket s prvotriednym tovarom a príjemným personálom. V súčasnej podobe funguje už štvrtý rok a stálych zákazníkov im nevzala ani konkurencia z Kauflandu a Hypertesca. Zákazníkov, ktorí zvykli pri jednorázovom nákupe utratiť päť a viac tisíc, sa podľa riaditeľky Salayovej začínajú vytrácať po tom, čo získali nových susedov.
"Čo k nám začali chodiť, sme išli dole s tržbou. Odrazí sa to na platoch personálu a okrem toho budú musieť zaplatiť manko."
Riaditeľka Salayová netvrdí, že v Hruške kradnú len Rómovia.
"Aj u nás sme chytili pri krádeži napríklad podnikateľa."
Horšie ako drobné krádeže však vníma to, že zákazníci začali odmietať nakupovať pečivo, okolo ktorého sa motala desaťčlenná skupina špinavých a zapáchajúcich "kupujúcich".
"Kradnú mydlá a drahé parfémy. Prečo sa s nimi neumyjú?" pýta sa riaditeľka.
Nákupuchtiví Rómovia sa po zavedení redukcie ich návštev sťažujú, že v Hruške sú rasisti. Tieto tvrdenia vedenie supermarketu odmieta.
"Aj u nás na predajni zamestnávame Rómku. Je to slušne vychované dievča, vždy umyté a čisté. Zákazníci sa od nej radi nechajú obslúžiť, jej sestra pracuje vo veľkosklade, je to dobrá pracovníčka," tvrdí B. Salayová.
Hruška svoje služby neodopiera ani menej prispôsobivej časti rómskeho etnika.
"Opatrenia sme však prijali na vlastnú ochranu. Ide nám o to, aby sme mali situáciu pod kontrolou."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.