divadla Košice Petra Himiča (na snímke), ktorý už má vypracované dva kvartálne plány. Jeden z nich možno nazvať "katastrofickým". Ako nám prezradil, prvý je určený pre prípad normálneho stavu a druhý, ak skutočne začne 1. apríla platiť tento nový zákon. Z neho totiž pre divadlo vyplýva niekoľko skutočných nonsensov.
"Znamenalo by to pre nás v praxi, že by sme o tretinu menej hrali. A isto by bola aj menšia výroba nových inscenácií. Napokon by to vyústilo do prepúšťania. Nevedia pochopiť, že divadelná prax je iná. Azda by nám musel Magvaši natlačiť peniaze. Keby sme totiž mali dodržať všetko, čo nový zákonník nariaďuje, stálo by nás to nemalé peniaze. Museli by sme napríklad zobrať dvadsať až tridsať nových technikov, aby sme mohli robiť na zmeny. Inak sa nedá doržať povinná 12-hodinová prestávka medzi prácou stavačov scény. Často sú predstavenia skúšky aj ráno. Zaujímavé je, že na druhej strane nepovolia zvyšovať personálny stav. Je to zlý zákon, zasahuje nám do organizácie práce. Môže sa potom stať, že rozprávky v nedeľu nebudeme hrávať. Umelci zamestnaní v divadle napríklad nebudú môcť učiť na konzervatóriu, alebo vysokých školách. A to je tiež nezmysel. V divadlách je storočiami vytvárané zvykové právo. Byť hercom nie je zamestnanie, ale poslanie. A každý, kto vstupuje do divadla, vie, že ide o rehoľu. Nikto nemôže prikázať, koľko smie hrať," nazdáva sa Peter Himič.
Rovnako ako väčšina umelcov na Slovensku považuje za logický návrh vlády odložiť a dopracovať novelizáciu Zákonníka práce. V divadlách by totiž podľa neho zrejeme situácia vyústila do stavu: lepšie je nehrať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.