Košice - Proces reštrukturalizácie dlhovej služby mesta Košice bol naštartovaný a v súčasnosti sa dostáva do realizačnej fázy.
Ako nás informovala Marta Vajkunyová a Ing. Vladimír Turzák z referátu ekonomickej stratégie košického magistrátu, základným predpokladom bolo dosiahnuť vlastnými opatreniami taký stav, ktorý je už prijateľným signálom pre bankové ústavy, aby ustúpili od reštrikčných opatrení (cross default) a vstúpili do projektu s novými úverovými zdrojmi.
"Inými slovami, bolo potrebné mobilizovať vnútorné sily na prekonanie 'delíria', aby mohol nastúpiť štáb lekárov zabezpečujúcich ďalších ozdravný proces," hovorí Vajkunyová.
"Prvým krokom riešenia bola emisia komunálnych obligácií mesta Košice, ktoré mesto emitovalo v decembri 1999. Aranžérom tejto emisie bola Prvá komunálna banka, a.s., Žilina. Cieľom emisie bola transformácia všetkých nevýhodných záväzkov s priemernou úrokovou sadzbou 22 percent ročne. Výsledkom emisie bolo zníženie úrokových nákladov na 16,5 percenta a predĺženie splatnosti záväzkov mesta o 5 rokov. Objem predaných komunálnych obligácií v súčasnosti predstavuje 672 miliónov korún, vrátane repo obchodu s VSŽ."
Vzhľadom na výrazný pokles úrokových sadzieb na trhu bol ďalší predaj obligácií zo strany mesta limitovaný, nakoľko sa pevný úrokový výnos 16,5 percenta stal pre mesto Košice zaťažujúcim.
"Neúspechom tejto emisie bola skutočnosť, že prevažná časť bankových inštitúcií, ktoré dali predbežný súhlas v prípravných rokovaniach, netransformovali svoje úvery do tohto produktu a nepomohli tak znížiť úrokové náklady mesta."
Nakoniec si úvery do obligácií pretransformovala len PKB, a.s., ktorá bola ich aranžérom. Napriek tomu magistrát nehodnotí emisiu ako neúspešnú.
"Jej pozitívom bol fakt, že prostredníctvom komunálnych obligácií sa mohli znížiť záväzky voči dodávateľom, na vyrovnanie ktorých mesto nemalo hotovostné finančné prostriedky. Celkovo hodnotíme emisiu ako úspešnú aj preto, že bola stabilizujúcim prvkom finančnej situácie na konci roka 1999, keď kulminovala dlhová zaťaženosť mesta vo výške 2,2 miliardy Sk, a zároveň východiskom pre realizáciu ďalších systémových opatrení, "vysvetľuje Ing. Turzák.
Rozhodujúcim krokom v riešení dlhovej služby je plánovaná projekcia reštrukturalizácie schválená pre mesto Košice Prvou komunálnou bankou.
"Nové zdroje na reštrukturalizáciu sú plánované vo výške 1,2 miliardy korún na obdobie 15 rokov a s úrokovou sadzbou do 11 percent ročne. Pre realizáciu tohto projektu bolo však potrebné splniť požiadavky PKB-DEXIA, a to začať ozdravný proces mesta s cieľom znížiť záväzky o miliardu a znížiť náklady mesta," vysvetľuje Vajkunyová.
Mesto Košice tak bolo prinútené pristúpiť k nepopulárnym reštrikčným opatreniam, došlo k zníženiu počtu pracovníkov, zníženiu nákladov na chod magistrátu a presunu niektorých činností na mestské časti.
"Mesto bolo nútené pristúpiť k zásadnému odpredaju majetku mesta. Napriek tomu, že predaj majetku bol realizovaný v spolupráci s bankami, nebol predávaný v tiesni a pod cenu znaleckých posudkov."
Potom, ako vláda zamietla odkúpenie rozhodujúcej časti mestských lesov štátom, sa zrodilo celkom nové riešenie. Vláda schválila Košiciam finančnú výpomoc zo štátnych finančných aktív v objeme 580 miliónov korún.
"Splatnosť pôžičky je stanovená na obdobie 15 rokov, úroková sadzba predstavuje 5 percent ročne. Čerpanie
prostriedkov je viazané najmä na vysporiadanie záväzkov voči zahraničným bankám. Vládnou pôžičkou budú zároveň kompenzované náklady, vynaložené mestom Košice na činnosti, ktoré sú financované v iných mestách a obciach zo štátneho rozpočtu. Predstaviteľom mesta zostáva eše presvedčiť vládu SR o splnení všetkých opatrení podmieňujúcich uvoľnenie týchto zdrojov a pripraviť zaistenie majetkom-rozvodmi tepla vrátane výmenníkov staníc."
Podľa M. Vajkunyovej stojí zásadné riešenie dlhov mesta na súčinnosti pomoci štátu, komerčného prístupu banky a prispenia vlastných zdrojov mesta získaných úsporou nákladov a z predaja majetku.
"I keď sa toto komplexné riešenie zdá byť jednoduché, predchádzali mu zložité jednania s bankármi, na ktorých sa podarilo dosiahnúť dohody v prípadoch neplnenia si zmluvných podmienok mesta. Mesto muselo zabezpečiť čiastočné, ale pravidelné úhrady dodávateľských záväzkov a eliminovať hrozby konkurzov a exekúcii. Úspešná bola realizácia výhodného odkupu zahraničných úverov od CSFB Londýn a Českej sporitelni, a.s., Praha s konečným efektom úspory a zníženia úverov v objeme cca 235 miliónov Sk."
Výsledným súčtom uvedených dielčích riešení je zníženie celkovej zadĺženosti mesta Košice o cca 450 miliónov korún oproti zadĺženiu, ktoré kulminovalo koncom roka 1999 vo výške 2,2 miliardy korún.
Ďalší postup mesta je jasný, speňažiť mestské lesy a získať najmenej 660 miliónov korún a spolu s vládnou pôžičkou znížiť dlh tak, aby mohla zvyšok úverov transformovať na 15-ročné obdobie Prvá komunálna banka. Pracovníci referátu ekonomickej stratégie a kapitálových investícií sú presvedčení, že sa tak stane ešte v tomto roku, pravdepodobne na jeseň.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.