vysokou nezamestnanosťou, krachom nebankových spoločností, ale aj postupom vlády pri privatizácii Slovenského plynárenského priemyslu.
HZDS opäť hovorí o tichej podpore podporu časti vládnych strán ako pri nedávnom odvolávaní vicepremiéra Ivana Mikloša. Vtedy sa však SDĽ a ani SOP nepridali.
Tieto koaličné strany by mohli mať pri odvolávaní vlády ešte väčší problém ako pri Miklošovi. Hlasovali by totiž aj za odvolanie svojich vlastných ministrov. Na pád vlády je potrebných 76 hlasov. Bez podpory vládnych poslancov HZDS neuspeje.
Dzurindova SDKÚ vyhlásila, že Mečiarovo hnutie sa svojím návrhom usiluje prekryť nepríjemnosť s vyjadreniami svojho predsedu, ktoré ukazujú na nezáujem Mečiara o členstvo Slovenska v NATO. Iniciatívu HZDS nepodporí ani SMK a KDH. S opozíciou nebude hlasovať ani J. Malchárek (ANO).
Naopak, návrh ocenili R. Fico (Smer) a národniari z tábora A. Malíková i J. Slotu. Ten povedal, že za taký obchod, aký sa udial s plynárňami, by odvolal aj šéfa OSN Koffiho Annana.
V apríli 2000 parlament na návrh opozície hlasoval o vyslovení nedôvery premiérovi Dzurindovi. Ak by ho bol vtedy parlament odvolal, padla by s ním celá vláda. Nakoniec sa k opozícii pridal len predseda SDĽ a šéf parlamentu Jozef Migaš. Predseda SOP Pavol Hamžík vtedy počin Migaša zhodnotil slovami: "Pán Migaš ešte nedorástol na takého politika, akým by mal byť najvyšší predstaviteľ SDĽ, a nie som si istý, či sme dali podporu správnemu človeku na post predsedu Národnej rady."
Autor: sp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.