pôsobiach v mestskej časti Košice Staré mesto, vyvolal búrku nevôle živnostníkov. Ako sme už písali, v piatok minulého týždňa sa na improvizovanom zhromaždení zišli majitelia reštaurácií, pohostinských zariadení a klubov. Jednohlasne odmietli sporné nariadenie, ktoré je podľa ich názoru v rozpore s ústavným právom na slobodné podnikanie. Zároveň vyslali signál, že keď ho miestny parlament v plnom rozsahu nezruší, obrátia sa na prokuratúru a Ústavný súd SR.
O ďalších krokoch živnostníkov malo rozhodnúť včerajšie stretnutie, na ktoré prijal pozvanie aj poslanec miestneho zastupiteľstva a predseda komisie obchodu a služieb Pavol Hanušin. Podľa jeho vyjadrenia nariadenie zohľadňuje nielen právo živnostníkov slobodne podnikať, ale aj právo občanov na ochranu ich zdravia. Ako uviedol, kritizovaná právna norma je reakciou na sťažnosti obyvateľov, podľa ktorých niektoré zariadenia permanentne rušia nočný kľud a znepríjemňujú obyvateľom život, povedal Hanušin.
Jeho slová vyvolali búrlivú diskusiu. Ako uviedol podpredseda Krajskej zložky Slovenskej živnostenskej komory Ervín Boháčik, nariadenie jednoznačne znevýhodňuje živnostníkov v starom meste. Navyše vytvára priestor pre korupciu. Jediný, kto môže vyhovieť žiadosti o udelenie výnimky, je totiž starosta.
"Slovné spojenie 'môže dostať výnimku' by som nahradil slovami 'môže si ju kúpiť'."
Podľa Boháčika miestna samospráva urobila nevdojak záslužný čin spojila podnikateľov. Podporil iniciatívu na vytvorenie asociácie košických živnostníkov, ktorá by okrem iného chránila ich práva.
Väčšina diskutujúcich namietala voči celoplošnej úprave prevádzkových hodín.
"Treba postihovať toho, kto nie je ochotný dodržiavať stanovené podmienky a kto naozaj ruší nočný kľud. Prečo by sme na zopár ignorantov mali doplácať všetci? Prečo by napríklad kvetinárka nemohla predávať kvety po ôsmej večer? Navyše, keď zavrieme naše prevádzky, centrum večer vymrie. Načo sa potom vyhadzovali milióny na jeho oživenie? Centrum nie je les. Keď niekto chcel nerušene bývať v lese, nemal si kupovať byt na Hlavnej ulici," povedal riaditeľ Hotela Centrum Vladimír Šnír.
Podľa Ivana Vaška z Murphy´s Pubu direktívne vymedzený časový limit musí nutne viesť ku krachu väčšiny majiteľov reštauračných a pohostinských zariadení: "Nie je mysliteľné, aby o našom bytí rozhodovali úradníci či poslanci, ktorí žijú z našich poplatkov a daní."
Na našu otázku, prečo zastupiteľstvo celoplošne diktuje otváracie hodiny a miestny úrad nerieši konkrétne sťažnosti v podnikoch, ktorých sa týkajú, Pavol Hanušin odpovedal:
"Pripúšťam, že zastupiteľstvo urobilo v tom chybu. Navrhnem, aby nariadenie bolo prepracované. Reštauračné a pohostinské zariadenia vrátane klubov by podľa mňa mohli mať otvorené trebárs do štvrtej ráno za určitých presne definovaných podmienok, ktoré by vychádzali zo zákona o ochrane zdravia. Nemôžem však zaručiť, že zastupiteľstvo takéto kompromisné riešenie príjme."
Živnostníci zo Starého mesta včera podporili návrh na vytvorenie vlastného združenia, ktoré by malo chrániť ich záujmy nielen voči samospráve, ale aj štátnym orgánom, poskytovalo podnikateľom právne služby a odborné poradenstvo.
"Nechceme porušovať zákon, radi by sme však podnikali v normálnom prostredí," uviedol člen prípravného výboru Vladimír Šnír.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.