vlastných slov ho najviac potešil slnečný deň, ale aj možnosť, že sa s nimi opäť môže stretnúť. V skrátenom prehľade vám ponúkame najzaujímavejšie otázky spolu s odpoveďami nášho premiéra. Tú úvodnú sme mu položili my.
Myslíte si, že jeden záujemca o kúpu 49 percent akcií SPP sa našiel len kvôli tomu, že tí ďalší nechceli investovať svoje peniaze do politicky nestabilného prostredia, ktoré spôsobil aj postoj SDĽ k privatizácii?
- Faktom je, že správanie sa pána Koncoša neprospelo veci. Ale ponuka, ktorú sme dostali, vyzerá byť pre Slovensko výhodná. Krik spustili tí, ktorí od začiatku privatizácii SPP bránili. Pravdou je, že záujemca je jeden. Ale pozrime sa aký. Je to konzorcium, ktorého členmi je najväčší európsky dodávateľ plynu a dvaja z najväčších európskych distributérov plynu.
Čo sa týka kauzy BMG, je isté, že bol porušený zákon ?
- Orgány činné v trestnom konaní dajú odpoveď na túto otázku. Bolo vznesené obvinenie zo spáchania trestného činu. Preto prví podozriví boli zadržaní.
Uvažuje vláda o odškodnení vkladateľov BMG a ďalších spoločností?
- Slovo odškodnenie nie je priliehavé. Ti, ktorí riskovali, riskovali vedome. Aj prieskumy verejnej mienky jasne hovoria, že tí, ktorí neriskovali - a tých je omnoho viac - odmietajú skladať sa zo svojich daní tým, ktorí riskovali.
Aké kroky podniknete, aby sa to už nikdy neopakovalo?
- Vláda sa snažila obmedziť priestor pre zneužívanie občanov. Prvý zákon sme navrhli už na jar 1999. Ale pyramídové schémy a prvé výbery od občanov sa rozbehli už v roku 1996. Keď sme sa do toho pustili, vlak už uháňal veľkou rýchlosťou. V súčasnosti máme legislatívu aj inštitúcie, ktoré zakladaniu pyramídových schém účinne bránia. To, čo bolo, dôsledne vyšetríme.
Nehanbí sa vláda za to, že brala 25% z výnosov od občanov a teraz im nevie, alebo nechce nijako pomôcť?
- To, čo tvrdíte, je demagógia. Aj firmy, aj živnostníci platia dane. Neraz aj v prípade, keď sa im nedarí a nevykazujú zisky. Aj vtedy musia platiť dane z príjmov, spotrebné dane, DPH atd. Opakujem, bez ohľadu, čí robia zisky, alebo vykazujú stratu. A keď náhodou zbankrotujú, ani náhodou ich nenapadne pýtať od štátu dane spať.
Stihlo sa zabrániť tomu, aby sa peniaze z účtov nebankových inštitúcii nerozkotúľali do sveta (aby bolo čo rozdeľovať v konkurze)?
- Odpoveď dá pán minister vnútra v čase, ktorý uzná za vhodný. Rokovanie vlády k tejto téme budeme mať 11. marca.
Ako plánujete predísť tunelovaniu inštitúcií? Čo sa stalo s peniazmi z Devín banky, kde vlastne sú?
- Zmenili sme obchodný zákonník tak, že podvodný úpadok - tunelovanie - je trestným činom. Každé podozrenie alebo oznámenie o spáchaní tohto trestného činu skúmajú a vyšetrujú organy činné v trestnom konaní. Takéto oznámenie bolo podané aj voči Devín banke. Orgány na to ustanovené už konajú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.