slová alebo obrazy. Jediné, na čom skutočne záleží, je individuálny hudobný vkus.
Len správne vybratá hudba sa vie prejaviť v nohách, srdci a cievach, ovplyvniť hĺbku a rýchlosť dychu a funkciu svalov. Práve táto vlastnosť hudby je využiteľná v medicíne a psychoterapii. Rytmus a melódia majú schopnosť otvoriť brány mentálnej a fyzickej pohody.
Hudbu je vhodné využiť na redukciu stresu, strachu, bolesti, prebudenie aktivity u obetí mozgových príhod, starších ľudí, autistických detí, ako aj u ľudí s psychologickými defektmi a poruchami reči. Terapia hudbou je podľa hamburského profesora Decker-Voigta "malé, potichu, ale výrazne sa rozvíjajúcim odvetvie" s obrovskými možnosťami.
Profesor Rauhe z hamburskej Univerzity hudby a divadla strávil 20 rokov výskumom vnímania a vplyvu hudby s cieľom zistiť, ktoré rytmické, melodické, harmonické a formálne prvky zvukov pomáhajú ľuďom relaxovať. Hudobná terapia podľa neho vytvára holistický prístup spojením umeleckej formy psychoterapie a využitia hudby pri klasickom liečení.
Dôkazy o blízkom vzťahu hudby a umenia liečiť sú staré vyše tisíc rokov a vzťahujú sa na všetky rozvinuté civilizácie. Najstarším dôkazom je mamutia lebka z Ukrajiny kedysi používaná ako bubon pri liečebných obradoch.
Dnešnú prax charakterizuje najmä podpora vedcov a osobitý prístup. Najväčší vplyv má v medicínskom zmysle rytmus. To, že hudba uvoľňuje stres a bolesť, môžu vysvetliť rytmy kontrolujúce motorické procesy v centrálnom nervovom systéme. Podľa vedcov vykazujú lepšie výsledky v oblasti úrovne stresových hormónov v krvi, pociťovania bolesti, kontroly základných životných funkcií a motoriky pacienti s hudobno-liečebným prístupom než pacienti s klasickým liečebným prístupom. Z ekonomického hľadiska je u nich nižšia aj spotreba liekov tlmiacich bolesť a predoperačných sedatív.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.