prieskumnému práporu v Bardejove. Pri tejto príležitosti zdôraznil, že armáda sa postará o zakúpenie trenažéra pre skvalitnenie parašutistického výcviku bardejovských prieskumníkov. Tiež spomenul byty, ktoré má armáda v úmysle zabezpečiť v Bardejove a napokon hovoril o možnej účasti bardejovských prieskumníkov na mierovej misii na Golanských výšinách.
Veliteľ bardejovských prieskumníkov podplukovník Luděk Koňařík nám o svojich zverencoch povedal: "Už z označenia vyplýva, že úlohou našich vojakov je niečo preskúmať a potom sa od toho, čo zistia, odvíja ďalšia bojová činnosť armády." Ako uviedol, absolvujú veľmi náročný a zložitý výcvik, ktorý pozostáva v prvom rade z tých vecí, ktoré sú bežné u ostatných vojakov. Teda streľby, praktickej i poradovej prípravy. Naviac sú u nich zoskoky, čiže výsadková príprava. "Oveľa viac sa u nich dbá, aby mali vysokú fyzickú kondíciu a psychickú odolnosť. Napríklad, aby dokázali urobiť až dvestokilometrové pešie presuny. Aby sa dokázali zorientovať v neznámom teréne. No, a aby dokázali prežiť bez stravy a bez vody určitý počet dní. A to tak, že sú sto kilometrov od svojej vlastnej jednotky. Skrátka sú ponechaní svojmu osudu a musia sa o seba postarať. Trénujeme ich tak, aby to zvládli tri až päť dní."
Veliteľ Koňařík zdôraznil, že kým mal v prápore vojakov základnej služby, bol problém ich vycvičiť. "Teraz sú to všetko profesionáli, ktorí kontrakt s armádou podpísali na tri roky." Podľa jeho odhadu je vojak prieskumného práporu po troch až štyroch rokoch služby vycvičený tak, aby bol schopný plniť všetko to, čo služba od neho vyžaduje. Ďalších päť rokov potom vydrží v plnom nasadení. Samozrejme, záleží to od zdravotného stavu.
Autor: meš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.