sa ňou zaoberali na zasadnutí mestského parlamentu.
"Technické služby dosahujú stratu i preto, že robia bezodplatné služby pre mesto. Tieto služby by mohlo mesto vykryť dotáciou vo výške straty," navrhoval predseda finančnej komisie, poslanec Ján Bednarčák. Primátor Veľkého Šariša Róbert Oros mal však iný názor. "Pre nás je prijateľnejšie postupne likvidovať Technické služby a presunúť ich ako podnikateľskú činnosť mesta," podal návrh primátor a odôvodňoval ho verejnými súťažami.
Mesto ich totiž musí podľa platných zákonov vypísať a Technické služby sa do nich, ak chcú danú zákazku vykonávať, musia zapojiť ako každý iný subjekt. "Keď robia túto činnosť Technické služby, tak je to už teraz podľa zákona problémové. Ak to prejde na podnikateľskú činnosť mesta, bude to bezproblémové," povedal R. Oros.
Poslanec Stanislav Novotný k tomu poznamenal: "Obávam sa, aby to nebolo brané tak, že ideme Technické služby zrušiť, ale aby bolo jasné, že pôjde len o zmenu hlavičky."
Podľa slov primátora mesta však existuje možnosť, ako situáciu riešiť. Postupne zlikvidovať TS s tým, že ich zisková činnosť bude presunutá pod podnikateľskú činnosť mesta a zvyšok ostane na TS, pričom podľa právnych noriem je možnosť do dvoch rokov riešiť problém straty.
Diskusia potom pokračovala ďalej a mestské zastupiteľstvo sa borilo s problémom, kto s kým by podpisoval zmluvu, keď by vznikla podnikateľská činnosť mesta. Je na ňu síce vyčlenený pracovník spĺňajúci všetky náležitosti vyplývajúce zo živnostenského zákona, no štatutárom mesta je primátor. To znamená, že by vlastne musel podpisovať zmluvy sám so sebou. Podľa slov vedenia radnice sa však tento rozpor vyriešiť dá. A to tým, že mestské zastupiteľstvo poverí podpisovaním zmlúv za podnikateľskú činnosť mesta oprávnenú osobu. "To je čistý blud. Ja mám vnútorný pocit, že uzatvoriť zmluvu sám so sebou - to nemôže fungovať," nepozdával sa spomínaný argument J. Bednarčákovi. "Ty máš vnútorný pocit, ja mám vyjadrenie daňového úradu," oponoval primátor Oros a konkretizoval možnosti, ktoré samospráva v tomto smere má. "Na zmluvu treba dvoch... Nie je problém, ak mám jednu firmu a druhú firmu a medzi nimi podpíšem zmluvu za dva subjekty. Tu je však opačný prípad," hovoril svoje poslanec Bednarčák.
Aj keď dal zástupca primátora Mikuláš Drab návrh, aby sa tento bod z rokovania presunul na neskôr, aby sa doriešili zmluvné vzťahy, neuspel. Primátor trval na vyriešení celého problému, aby zbytočne nestáli práce.
Poslanec Štefan Hanigovský dal návrh, aby sa oprávnenou osobou na podpisovanie zmlúv za podnikateľskú činnosť mesta stal primátorov zástupca Mikuláš Drab. "Napadol mi jeden problém s podpísaním živnostenského listu," s úsmevom podotkol primátor narážajúc na to, že M. Drab je zároveň vedúcim Odboru živnostenského a ochrany spotrebiteľa na Okresnom úrade v Prešove. Poslanec Jozef Feňuš sa však vážne opýtal, či nejde o konflikt záujmov. Poznámka bola namieste, lebo je naozaj otázne, či môže Mikuláš Drab vydať sám sebe živnostenské oprávnenie. Vedúci živnostenského odboru by zároveň nemal mať vedľajšiu podnikateľskú činnosť a tu vyvstáva ďalšia otázka, či podnikateľská činnosť mesta takouto nie je (v prípade, že by bol jej štatutárom).
Mestské zastupiteľstvo nakoniec odsúhlasilo, že za podnikateľskú činnosť mesta bude podpisovať zmluvy viceprimátor Drab. Od 1. apríla sa na ňu presunie väčšina činností Technických služieb, tým ostane, okrem straty, len pohrebníctvo, starostlivosť o verejnú zeleň a upratovanie mesta. K uvedenému dátumu bude zároveň predložená úprava rozpočtu zohľadňujúca tieto nové skutočnosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.