Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote Mária Janštová, ktorá asistovala pri 5-ročnom výskume hajnáčskeho náleziska. "Keby sme kopali donekonečna, neustále by sme nachádzali nové a nové kosti. Najčastejšie objavujeme fragmenty kostier. Tie posledné spracúvajú a určujú odborníci," povedala M. Janštová. Uviedla, že na území Hajnáčky bolo koncom treťohôr a začiatkom štvrtohôr teplé podnebie, prostredie pripomínalo prales. Výskyt rôznych cicavcov a mäsožravcov bol oveľa hustejší ako kdekoľvek inde. Zvieratá, najmä tapíry a chobotnatce, sa zhromažďovali okolo sladkovodného jazera. Ich kosti sa postupne dostali do jeho usadenín a paleontológovia ich objavujú dodnes. "Neďaleko náleziska bola v minulosti činná sopka. Jedovaté plyny z aktívneho vulkánu zvieratá usmrtili, zasypal ich popol a ten ich zakonzervoval," vysvetlila pôvod dnešného náleziska M. Janštová. "Všade v Hajnáčke, kde človek začne kopať, na niečo natrafí," poznamenala.
Pri výskume ešte donedávna pomáhali študenti z Košíc a Bratislavy. Múzeum investovalo do päťročného výskumu 20-tisíc korún a prístrojové zariadenie. Zvyšok hradili zo sponzorských prostriedkov. "Z geologického hľadiska sme sa zamerali na malé územie. Je to výmoľ v tvare ypsilonu. Voda ho čoraz viac prehlbovala a kosti sa dostávali na povrch. Dnes možno pozostatky predchodcov mamuta, tzv. mastodontov, nosorožcov, tapírov, hyen, opíc či malej pandy objaviť pri obrábaní pôdy," podotkla M. Janštová.
O rok by mala z iniciatívy Gemerko-malohonstkého múzea vyjsť publikácia s podrobným popisom nálezom paleontologického výskumu v Hajnáčke a s množstvom fotografií. Z nálezov v hajnáčskej pôde sa teší aj starosta obce Štefan Hunyák. Vo výkladnej skrinke obecného úradu je umiestnený úlomok čeľuste nosorožca. "U nás objavené kosti patria k raritám múzeí vo Viedni, Budapešti, Prahe či Bratislave. Najviac vykopávok je v Gemersko-malohontskom múzeu, my máme akurát tu čeľusť. V spolupráci s ochranármi by sme chceli prednosti obce využívať v rámci turistiky. Spracovali sme projekt, čakáme na financie. V nástenných výkladných skriniach mienime vystaviť sadrové odliatky nálezov, tie pôvodné necháme v múzeu. Vyhasnutú sopku spojíme s hajnáčskym hradným vrchom, aby sa zvýšila návštevnosť obce," skonštatoval Š. Hunyák.
Autor: jk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.