obyvateľom obce, vyvolal na sídlisku i v samotnom meste búrku nevôle. Podľa Kežmarčanov, rozhodnutie je v rozpore s vôľou obyvateľov bývajúcich na dotknutom území. Podľa vedenia mesta, verdiktu chýba opora, pretože podkladom preň nebolo rozhodnutie, ale len stanovisko jednej zo sekcií ministerstva vnútra.
Kauza v súčasnosti naberá ďalší rozmer. Niektorí priaznivci Ľubice v dueli s okresným mestom poukazujú na skutočnosť, že poslanci mestského zastupiteľstva bývajúci na spornom území boli k 1. januáru tohto roku pripočítaní k obyvateľom obce a teda viac nemôžu vykonávať svoj mandát v mestskom parlamente. Medzi 4437 obyvateľmi, ktorí pribudli "na účte" Ľubice, figurujú štyria takíto poslanci, ktorí v čase konania komunálnych volieb na sklonku roku 1998 mali ešte trvalý pobyt v Kežmarku.
Podľa informácie vedúcej volebného oddelenia z odboru všeobecnej a vnútornej správy ministerstva vnútra JUDr. Lívie Škultétyovej, problematiku zániku mandátu poslanca zastupiteľstva upravuje zákon č. 369/90 o obecnom zriadení. Ako sme zistili, podľa paragrafu 25, odseku 2, písmena f, "mandát poslanca môže okrem iného zaniknúť aj zmenou pobytu mimo územia obce".
O stanovisko sme prirodzene požiadali primátora mesta, ktorého už jeden z aktívnych priaznivcov Ľubice vyzval na zvolanie mimoriadneho zasadnutia mestského zastupiteľstva s cieľom vyhlásiť mandát spomenutých štyroch poslancov za zaniknutý zo zákona. "Žiadne mimoriadne zastupiteľstvo zvolávať nebudeme. Neurobíme predsa nejaké unáhlené závery len na základe stanoviska sekcie vnútornej správy ministerstva vnútra. Pre nás bude záväzné rozhodnutie odboru všeobecnej a vnútornej správy Krajského úradu v Prešove, ktorý je v tomto prípade jediný kompetentný," tvrdí primátor Kežmarku František Grohola, ktorý je rozhodnutý zatiaľ nikoho oficiálne nepozbavovať poslaneckého mandátu. Ako uviedol ďalej, Štatistický úrad SR podľa jeho názoru rozhodol predčasne. Na vynesenie verdiktu mu totiž postačilo jediné stanovisko, ktoré kežmarská strana označuje od samého začiatku za súkromný názor vysokého štátneho úradníka. Aj preto je presvedčený, že spor ešte bude mať pokračovanie.
Zisťovali sme, ako je to s mandátmi členov zastupiteľstiev v iných mestách v prípade, ak poslanec zmení bydlisko. Napríklad, na prvej tohtoročnej schôdzi zastupiteľstva vo Vysokých Tatrách sám "položil" funkciu jeden z poslancov, ktorý sa krátko predtým presťahoval z Tatier do Novej Lesnej.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.