Slovenskej veterinárnej a potravinovej správy (SVaPS) sa budú vakcinálne dávky do revírov rozmiestňovať letecky. Výnimku tvoria areály v okolí skládok komunálneho odpadu, kde sa budú pokladať ručne.
"K leteckému spôsobu pokladania vakcíny máme veľké výhrady. Nie sú to len naše, regionálne výhrady, ale stotožňujú sa s nimi aj funkcionári poľovných revírov na strednom a západnom Slovensku. Považujeme tento spôsob za neúčinný a zbytočne veľmi finančne nákladný. Okrem toho, je aj málo efektívny," hovorí na okraj pripravovanej vakcinácie hospodár okresnej organizácie Slovenského poľovníckeho zväzu v Michalovciach Pavol Balog.
Za oveľa účinnejší spôsob považuje priame pokladanie vakcíny poľovníkmi. "Letecké aplikovanie je nepresné a závislé od poveternostných podmienok. Prikláňame sa ku klasickému spôsobu roznášania vakcíny, "vajíčok", priamo poľovníkmi, pretože len oni najlepšie vedia, kde je v ich revíroch najvyššia koncentrácia líšok," dodáva Pavol Balog. O leteckej aplikácii vakcíny sa poľovníci dozvedia len z informácií od SVaPS.
Imunita líšky sa prejaví 14 až 21 dní od dňa, keď šelma skonzumuje vakcínu. "Pri leteckom dávkovaní hrozí, že vakcína vplyvom poveternostných podmienok stratí účinnosť. Aj z hľadiska umiestnenia vakcíny nepodporujeme letecké dávkovanie. Poľovníci poznajú polohy líščích nôr v revíroch a preto majú byť pritom osobne," povedal nám súkromný veterinárny lekár Gabriel Dudáš.
V poľovníckych kruhoch sa považuje letecké dávkovanie vakcíny proti besnote líšok za prejav lobovania leteckých spoločnosti a zbytočné mrhanie peniazmi, ktoré chýbajú na zazverovanie a zabezpečenie iných dôležitých činnosti poľovníckych združení.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.