pohľadávok občanov, ktorí do nich vložili prostriedky, je cieľom občianskeho združenia Vaša Nádej Združenie pre pomoc klientom nebankových subjektov.
Ako včera informoval v Košiciach Ján Čarnogurský ml., jeden z jeho zakladajúcich členov, združenie vzniklo v stredu tohto týždňa. Iniciátormi boli viaceré osobností z oblasti práva.
"Mnohí občania vložili do nebankových inštitúcií všetky svoje úspory a veľmi ťažko nesú stratu, ktorá je možno definitívna. Ukazuje sa, že právne vedomie väčšiny klientov je na veľmi nízkej úrovni, takže nevyhnutne potrebujú kvalifikovanú pomoc."
Zároveň upozornil, že združenie nemôže garantovať klientom, ktorí sa naňho obrátia, návratnosť vkladov v plnej výške.
"Bolo by to od nás nekorektné. Budeme radi, keď namiesto ničoho sa nám podarí vymôcť aspoň niečo."
Občianske združenie, prvé svojho druhu na Slovensku, ktoré bolo oficiálne zaregistrované, chce poskytovať právne služby dostupné aj pre insolventných klientov.
"Náklady na právne zastupovanie a na administratívu budeme hradiť z prostriedkov združenia. Iba v prípade, že sa nám podarí vymôcť časť pohľadávok, budeme klientom účtovať maximálne do výšky sedem percent z vrátených prostriedkov. Združenie nebude vytvárať zisk. Myslím si, že je to maximálne férové," zdôraznil.
Podľa Čarnogurského ml. päť nebankových inštitúcií, ktoré zhruba v tom istom čase prestali vyplácať výnosy a vklady, združuje okolo 200 000 klientov. Ako uviedol, väčšinu spoločností čaká s najväčšou pravdepodobnosťou konkurz, alebo vyrovnanie.
"Mnoho klientov ani netuší, že ich pohľadávky môžu byť uspokojené len vtedy, keď ich včas a riadne prihlásia. Nevedia, že pri výmene pohľadávok za akcie strácajú akúkoľvek možnosť žiadať o vrátenie vložených peňazí, že akcie spoločnosti, ktorá sa dostane do konkurzu, sú bezcenné."
Čarnogurský ml. vidí zmysel činnosti občianskeho združenia predovšetkým v urýchlení procedurálnych procesov a tým aj vo vyššej efektívnosti.
"Konkurzný súd musí pozvať všetkých prihlásených veriteľov. Oslovenie desiatok tisíc klientov by trvalo mesiace ba i roky. To isté platí o trestnom konaní, z ktorého vyplýva povinnosť vypočuť každého svedka. Keď ich bude zastupovať jeden právny zástupca, konkurzné či vyrovnávacie konanie sa neporovnateľne urýchli."
Na otázku, či nemá obavy, že nezištná snaha pomôcť občanom môže vyvolať opačné reakcie, odpovedal.
"Uvedomujeme si, že akýkoľvek altruistický čin vyvoláva v súčasnosti na Slovensku pochybnosti a podozrievanie. Napriek riziku dávame do toho svoje meno."
Podľa vyjadrenia Jána Čarnogurského ml. nikto zo zakladajúcich členov združenia nemá v nebankových inštitúciách uložené peniaze. Rozhodnutie založiť ho nekonzultoval so svojím otcom, ministrom spravodlivosti Jánom Čarnogurským.
"Len som ho informoval o svojom úmysle."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.