efektívnejšie riešiť neplatičov. Dovtedy mali správcovia bytov, teda aj Bytový podnik mesta Košice, problémy s deložáciou neplatičov. Kým došlo k rozhodnutiu súdov, prešlo niekedy aj niekoľko rokov.
Novela umožnila ukončiť nájomnú zmluvu s neplatičom buď dohodou alebo výpoveďou. Ak nájomca (naň sa presunulo dôkazné bremeno) nepodá v lehote trojmesačnej výpovednej doby na súd žalobu a nepredloží dôkazy, pre ktoré nesúhlasí s výpoveďou, nájomná zmluva sa uplynutím lehoty skončí. Bytový podnik, resp. správca bytov, podá na súd tzv. vyprataciu žalobu.
Neplatiči sa samozrejme naľakali, že ak nezaplatia dlhy, prídu o byty. V novinách sa vzápäti zjavil inzerát v tomto znení "Ste neplatič? Pomôžeme vám."
Ako Korzár zistil, jedna z firiem, ktorá ponúka svoje služby aj košickým neplatičom, sídli v Prešove. Jej meno nie je dôležité. Podstatným a pozoruhodným je fakt, že keď sme ju osobne navštívili s jednou neplatičkou BPMK, konateľ mal pred sebou kompletný zoznam neplatičov bytového podniku s adresami a výškou nedoplatkov.
"Zohnať takýto zoznam nie je žiadny problém," odpovedal na otázku, ako sa k nemu dostal.
Nájomkyňa obecného tehlového bytu na Krivej ulici sa na našu redakciu totiž obrátila potom, čo jej zavolali z tejto firmy a vedeli nielen jej telefón, adresu, ale aj výšku dlžnej čiastky voči BPMK.
"Rozhorčilo ma to, nechápala som, ako môže byť takýto zoznam verejným? Pán na druhom konci linky ma ubezpečoval, že je to normálne a ubezpečil, že mi môj problém pomôžu vyriešiť," povedala nám rozhorčená čitateľka.
Vo firme sme sa spolu s ňou dozvedeli, že má tri možnosti, ako sa dlhu zbaviť, aj keď nemá peniaze.
Ak nechce prísť o strechu nad hlavou, môže si vybrať, či chce menší byt s tým, že jej ho nájdu a zároveň nájdu aj záujemcu o jej byt, ktorý uhradí dlhy.
Alebo jej môžu nájsť nejaký menší starší domček mimo mesta s tým, že na jej byt nájdu nového nájomcu. Keďže nie je odkúpený a nedá sa teda predať, transakcia prebehne ako fiktívna výmena jej bytu za ich družstevnú garsónku. V nej samozrejme bývať nebude, po odsúhlasení výmeny a vyplatení dlhov sa urobí vklad do katastra na starší domček mimo Košíc.
V prípade, že by neplatič chcel radšej peniaze v hotovosti a mal sa ku komu odsťahovať, mohlo by dôjsť taktiež k fiktívnej výmene, resp. výmene len na papieri a to tak, že by si vymenila s budúcim nájomcom byt a po realizácii by dostala dohodnutú čiastku.
"Po stopách tohto inzerátu sme sa vybrali aj my. Dostali sme do tejto prešovskej firmy, o ktorej hovoríte," zareagoval poverený riaditeľ BPMK Marián Varga.
"Snažili sme sa zistiť, ako sa mohli dostať k zoznamom neplatičov, ktoré sú ku každému dátumu iné. Dali sme podnet aj na trestné stíhanie. Zavolali sme aj expertov na počítačové siete, ktorí nám potvrdili, že sa dalo dostať do našej databázy. Teraz je naša sieť zabezpečená."
Na našu otázku, či to jednoducho nevyniesol nejaký pracovník podniku, ktorý za to dostal zaplatené, Varga reagoval:
"Nenašli sme ani jednu stopu potom, že by niekto vyniesol zoznamy z podniku. Je to zakázané, z podniku sa nesmú vynášať žiadne doklady, vrátnici dávajú na to veľký pozor."
Nuž, možno na to vrátnici dávajú naozaj veľký pozor, my sme však mohli odniesť v taške cez vrátnicu aj desať kíl dokladov, keby sme boli s niekým zvnútra dohodnutí.
Riaditeľ Varga nezaregistroval, že by sa od platnosti novely zákonníka rapídne zvýšil počet výmen bytov.
"Pri výmenách prísne dbáme na to, aby boli dodržané všetky zákonné podmienky. Finty, ktorými chceli zákony obchádzať, už poznáme. Máme zoznam 12 ľudí, ktorí majú vstup do BPMK zakázaný."
Nás zaujímalo, či by si bytový podnik nemohol vo vlastnej réžii takto pomôcť riešiť dlhy, ako to ponúkajú súkromné firmy. Veď má kompletnú agendu, kto koľko dlhuje, v akom veľkom byte žije a vedeli by zrealizovať výmeny tak, aby tí, čo na to majú, žili vo väčších bytoch a vyplatili nedoplatky, a tí, čo nestačia, zostali v garsónke.
"Zo zákona je výmena dobrovoľným aktom dvoch ľudí. Ak by sme chceli robiť takúto činnosť, museli by sme urobiť cenník služieb. Má to však viacero háčikov, napríklad, čo v prípade, že niekto bude ochotný zaplatiť 150 tisíc korún nedoplatkov za trojizbový a dá k dispozícii 1-izbový byt. Lenže neplatič povie, že chce ešte 100 tisíc odstupného, veď dáva trojizbák. To sú veľmi háklivé a zložité veci, do ktorých by sa BPMK nemal nikdy nechať vtiahnúť. BPMK má dbať na dôsledné dodržiavanie zákonov."
Ako sme sa dozvedeli, prvej várke neplatičov, asi 60 nájomníkom obecných bytov, čochvíľa vypršia zákonné lehoty a budú vyzvaní opustiť byty aj za pomoci exekútora. Čo s ľuďmi v nich a čo s uvoľnenými bytmi?
"Prebieha analýza, ako to vyriešiť. Musíme určiť presné pravidlá, kde týchto ľudí odsťahujeme a ako sa budú uvoľnené byty prideľovať, resp. predávať. Keď budú pravidlá dohodnuté, budeme o nich informovať verejnosť."
Prehľad podaných výpovedí do 31. 12.2001
BPMK podal 695 výpovedí z nájmu na dlžnú sumu bez penálov vo výške 22 670 737 Sk
Na výpoveď zareagovalo: 192 nájomníkov
- z toho uhradilo všetko: 34 nájomníkov
- iba istinu : 61 nájomníkov
-postupne spláca dlh : 62 nájomníkov
-písomne oznámili, že sú sociálne odkázaní a žiadajú predĺženie výpovednej lehoty:16 nájomníkov
-z toho splácajú : 5 nájomníci
Celkovo bola uhradená istina vo výške: 2 597 739 Sk
-penále : 537 928 Sk
najviac neplatičov žije na Luniku IX, kde dlhujú BPMK 58 050 000 Sk, na druhom mieste je Sever s 30 203 052 Sk a Staré mesto s 28 477 241 Sk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.