vyhlásila bankrot. Stala sa tak poslednou oceliarňou, ktorá padla za obeť nízkym cenám, vysokým dôchodkovým nákladom a tvrdej konkurencii zo strany dovozu.
National Steel, kde 53% vlastní japonská NKK Corp., oznámil, že s partnerskou bankovou skupinou sa v princípe dohodol na úvere v hodnote 450 miliónov USD, jeho schválenie však náleží súdu. S novými peniazmi a ochranou na základe zákona o konkurzoch bude spoločnosť schopná zaplatiť dodávateľom za všetky tovary a služby, poskytnuté po dátume podania bankrotu.
Na základe plánu Bushovej administratívy budú na obdobie troch rokov zavedené clá až do výšky 30% na celý rad dovážaných oceliarskych produktov. Tento plán však nerieši žiadosť oceliarskeho priemyslu o federálnu pomoc s dôchodcovskou zdravotnou starostlivosťou a dôchodkovými nákladmi, známymi ako dedičné záväzky. Z toho dôvodu vyhlásenie konkurzu piatej najväčšej integrovanej oceliarne v USA nie je prekvapením.
National Steel je jedným z najväčších amerických výrobcov brám z uhlíkovej ocele a ročne predáva približne šesť miliónov ton, najmä výrobcom automobilov. Podľa informácií agentúry Reuters, od konca roka 1997 v USA požiadalo o konkurz viac než 28 oceliarní.
Veľké integrované oceliarne v posledných rokoch strácali trhový podiel v prospech efektívnejších "mini-podnikov", ktoré vyžadujú menej pracovnej sily a môžu vyrábať približne za tretinu nákladov veľkých konglomerátov.
National Steel uvádza, že bude pokračovať v rokovaniach s United States Steel Corp. o prípadnej fúzii a zváži aj ďalšie alternatívy. U.S. Steel vyjadril záujem o spoločnosť, no vzhľadom na konkurz National Steel sa celý proces zmení.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.