Upozornili nás, že s avizovaným rastom miezd to nie je také jednoznačné, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať.
Ako nám povedali, kým na jednej strane dostanú pridané, na druhej strane im ubrali. Ich pracovisko totiž bolo preradené z rizikového na bezrizikové, čím prídu o príplatky vo výške najmenej tisíc korún. Pritom dôvody na prekategorizovanie podľa nich neexistujú. Údajne došlo k manipulácii pri meraniach, keď napríklad hlučnosť bola meraná v čase mimo samotnej prevádzky technologických zariadení. Zariadili to vraj vedúci prevádzok, aby preradením pracoviska na bezrizikové dosiahli zníženie nákladov v mzdovej oblasti, čím by si urobili "očko" u najvyššieho vedenia U. S. Steel. Stredné riadiace kádre sa vraj pretekajú o o priazeň vedenia, keďže nie je žiadnym tajomstvom prezamestnanosť v podniku. Takto to vidia zamestnanci prevádzok. Otázky, ktoré vyplynuli z ich rozprávania, sme položili hovorcovi U. S. Steel Košice Jozefovi Markovi.
Ako chce vedenie spoločnosti riešiť prípad sťažnosti zamestnancov, podľa ktorých boli merania hlučnosti robené v čase, keď v prevádzkach nikto nebol a hlučnosť teda ani zďaleka nezodpovedala bežnému pracovnému režimu?
"Merania hlučnosti sú robené opakovane a viacnásobne podľa platných predpisov pri charakteristickej technologickej činnosti, teda v plnej prevádzke. Ku každému meraniu je prizvaný zástupca Rady odborov OZ Metalurg. Podľa výsledkov meraní je robená objektivizácia klasifikácie pracovísk do rizikových kategórií vo vedení jednotlivých divíznych závodov, opäť za účasti predstaviteľov odborov. Na špecialistov, ktorí merajú hladinu hlučnosti, nie je vyvíjaný žiadny nátlak smerujúci k prekategorizovaniu pracovísk, ktoré by znamenalo zníženie príplatkov. Činnosť odboru Bezpečnosť a hygiena pri práci, ktorý merania realizuje, riadi a kontroluje Štátny zdravotný ústav. Odbor je vybavený špičkovým a certifikovaným prístrojovým vybavením. Toto všetko sú teda argumenty, ktoré by mohli zbaviť niektorých zamestnancov pochybností v súvislosti s vyplácaním príspevkov za rizikovú prácu."
Boli za posledný rok prekategorizované niektoré pracoviská z rizikových na nerizikové, ak áno, koľko ich bolo?
"K 1.1.2002 bolo vyradených z III. a IV. skupiny rizika po odsúhlasení Radou odborov OZ Metalurg 946 zamestnancov. Prišli tak o príplatky vo výške od 1050 do 1600 korún mesačne."
Rieši vedenie spoločnosti prezamestnanosť v administratíve a ak áno, akým spôsobom?
"V dôsledku predchádzajúcej atomizácie bývalých VSŽ na viac ako 150 spoločností a po ich opätovnom spájaní sa nie je pomer zamestnancov z hľadiska ich zaradenia do kategórie R (robotník) a T (technik) optimálny. Preto začíname v spoločnosti U. S. Steel Košice s realizáciou projektu 'Riadenie zamestnanosti', ktorý je zameraný na dosiahnutie optimálneho počtu zamestnancov a maximálne využitie vlastných ľudských zdrojov. Chceme ísť cestou reštrukturalizácie vnútorných zdrojov rekvalifikáciou zamestnancov z kategórie T do kategórie R. Prioritou ostane dodržanie záväzkov voči Vláde SR v otázke zamestnanosti. Sme len na začiatku, preto konkrétne čísla uvedieme neskôr."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.