(hearingu) s členmi Európskeho ekonomického a sociálneho výboru jeho predseda Champbell Christie.
Potom odovzdal slovo predsedovi Prešovského samosprávneho kraja Petrovi Chudíkovi, ktorý poďakoval, že si za miesto svojho druhého rokovania - prvé bolo v Španielsku - vybrali Slovensko a Prešov. Následne skonštatoval, že zo všetkých ôsmich samosprávnych krajov je Prešovský kraj na tom ekonomicky najhoršie. "Je to aj preto, že samospráva na Slovensku je zatiaľ v plienkach," poznamenal.
Od členov európskeho výboru postupne odznelo, že si uvedomujú fakt, že sú v regióne s vysokou mierou nezamestnanosti. Prešovský kraj však podľa názoru zástupcov EÚ nevyhnutne potrebuje plán regionálneho rozvoja a tiež kvalitné projekty, ktoré sa dokážu uchádzať o finančnú podporu z EÚ. "Lebo z fondov treba peniaze nielen požadovať, ale treba ich aj dobre vynaložiť. Je to najlepšia ponuka, akú môžete dostať, a Slovensko v tomto smere zaostáva," zdôraznil Ch. Christie.
Ako prvá oblasť sa spomenulo poľnohospodárstvo. Odznelo, že prispôsobenie sa priamym platbám sa stretlo v kandidátskych krajinách s istým odporom. Pritom na Slovensku okrem priamych platieb je potrebné vytvoriť aj integrovaný poľnohospodársky systém. Členovia európskeho výboru následne upriamili pozornosť prítomných na nukleárnu bezpečnosť. Uviedli, že EÚ podporuje odstavenie bloku EI jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. Na celkové odstavenie elektrárne v Jaslovských Bohuniciach má EÚ pripravenú aj finančnú kompenzáciu. Ide o postupné kroky do roku 2006. Zástupcovia výboru zdôraznili, že Európska únia nepovažuje reaktor v Jaslovských Bohuniciach za bezpečný.
Následný odkaz na predvstupové fondy, najmä využitie Phare, smeroval na Petra Chudíka. Členovia európskeho výboru ho informovali, že v rámci Phare existuje možnosť čerpať financie na budovanie inštitúcií, teda aj pre samosprávny kraj.
Na hearingu sa zúčastnili predstavitelia občianskych spoločností, odborov, zamestnávatelia, podnikatelia a univerzity, tiež zástupcovia mimovládnych organizácií a zástupcovia miestnej samosprávy a štátnej správy. Celkove asi 50 ľudí. Neprišla však podpredsedníčka vlády, ani minister sociálnych vecí. Svojho zástupcu na hearingu však malo ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja. Pracovný program zasadnutia pokračoval panelovými diskusiami. Boli na tému hodnotenie podporných fondov EÚ v regiónoch, potrieb štrukturálnych fondov v regiónoch Prešov a Košice a zainteresovanosti miestnej samosprávy v riadení štrukturálnych fondov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.