SR vo Vranove nad Topľou Jozef Voľanský v súvislosti s najbližšou úlohou poľnohospodárov a dodal: "Keď skončí marec, tak jarný jačmeň siať nebudeme."
Na rozdiel od poľnohospodárov zo Spiša sa vo vranovskom regióne neskoršia sejba jarného jačmeňa nevypláca. Vranovským poľnohospodárom by na zvládnutie prípravných prác a samotnej sejby stačil aj týždeň priazne počasia. Lenže predpovede počasia im robia vrásky na čele.
Počasie však poľnohospodárom vranovského regiónu prialo minulý mesiac, keď 25. februára pracovníci Roľníckeho družstva Dlhé Klčovo zasiali 25 hektárov jarného jačmeňa. A to je rarita.
"Také niečo si nepamätáme od roku 1972, keď sme vo februári zasiali 800 hektárov," zaspomínal si J. Voľanský. Priala tomu aj skutočnosť, že poľnohospodári z Dlhého Klčova mali pri Ondave parcelu s pomerne piesčitou pôdou, ktorá po niekoľkých dňoch slnečného počasia bola vhodná na siatie.
Mimochodom, poľnohospodári okresu Vranov nad Topľou v minulom roku neboli dvakrát spokojní s úrodou jarného jačmeňa. Preto J. Voľanský avizoval, že sa preorientujú na ozimný jačmeň. Tým skôr, že už boli vyšľachtené jeho odrody, ktoré spĺňajú aj sladovnícke požiadavky. Keďže v minulom roku vranovskí poľnohospodári mali jarný jačmeň zasiaty na 160 hektároch, tak v úmysle mali zasiať tentokrát ozimný jačmeň na približne 2 550 hektároch. Ostalo však len pri úmysle.
"Nezohnali sme kvalitné osivo. Ozimný jačmeň zasiali len tie podniky, ktoré súrne potrebujú jačmeň pre krmne účely," poznamenal J. Voľanský.
Od úmyslu presedlať z jarného na ozimný jačmeň vranovskí poľnohospodári celkom neupustili, ale osevné plochy pod túto plodinu rozšírili len približne o 500 hektárov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.