kaštieľ, ktorí miestna mládež využívala ako klub. V stredu po poludní zhltli plamene strechu neobývanej historickej budovy, ktorej vlastníkom je rodina Kopčákových z Prešova.
"Škodu na streche odhadujem možno na sto tisíc korún. Viac ma však trápi prístup Brezovičanov, ktorí ho za posledných desať rokov postupne rozkrádali a ničili," tvrdí Irena Kopčáková.
Pani si spomína, ako "kaštieľ" vo veľkej záhrade vyzeral ešte niekoľko rokov po vojne.
"Svoju ambulanciu a byt tam mal lekár aj zubár, bola tam pošta, bol tam aj okrsok verejnej bezpečnosti a byt okrskára, neskôr tam bývali rodiny, ktoré sa dočasne nemali kam podieť."
Podľa Ireny Kopčákovej v kaštieli už minimálne desať rokov nikto nebýva. Občania obce z neho podľa nej za ten čas vyniesli nielen použiteľné kusy nábytku, ale i dobové, kachľové pece, "a čo hovorí za všetko dokonca vytrhali podlahy, dvere a vybili okná." Podľa jej slov sa spočiatku pokúšali devastovaniu kaštieľa zabrániť.
"Niekoľkokrát sme tam dávali nové zámky, zbytočne obíjali okná a dvere. V kaštieli nikto nebýval, nemal ho kto strážiť a miestni sa podľa toho správali."
Na margo rekonštrukcie kaštieľa poznamenala, že nemajú prostriedky. Pôvodne ho zamýšľali predať, ponúkaná cena však bola podľa ďalších dvoch spolumajiteľov nízka, takže sa nedohodli.
Po ruinách Brezovického kaštieľa v Brezovici nás previedol Brezovičan Juraj Mathé. Podľa jeho slov bolo možné chátrajúcemu kaštieľu pomôcť pred pätnástimi rokmi. "Bola to pekná stavba," skonštatoval.
V poslednom čase podľa neho slúžil už len ako zábavisko pre mládež, ktorá sa v tieni opustenej stavby stretávala.
"Sú prázdniny, predpokladám, že aj k požiaru došlo pri jednej z návštev detí."
Po požiari vzniklo v obci ešte nebezpečnejšie miesto. Podľa J. Mathého tu hocikedy môže dôjsť k úrazu.
"Aj túto studňu sme zakryli s kamarátom, aby tu niektoré z deciek nespadlo," vysvetlil ukazujúc na plechový ihlan, ktorým otvor nebezpečnej diery zakryli.
Podľa I. Kopčákovej je na Brezovičanoch, aby svoje deti do objektu nevpustili. Zdevastovaná podoba domu, ktorý roky slúžil občanom obce je podľa nej okrem vlastného zavinenia.
"Hlavne výsledkom nedostatočného občianskeho cítenia ľudí, nízkej morálky mládeže a vandalských nájazdov detí z najbližšieho okolia a v neposlednom rade primitívneho zlodejstva."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.