zápaly, vedľajšie účinky liekov, zvápenatenie ciev vnútorného ucha, predovšetkým však škody spôsobené hlukom. Odhaduje sa, že vo vekovej skupine nad 50 rokov sa vyskytujú ťažkosti rozpoznateľné bežnými testmi sluchu u 40 až 50 percent ľudí. Asi 10 percent má zjavné sluchové ťažkosti.
K prvý príznakom nedoslýchavosti patria stále ťažkosti pri telefonovaní. Človek zrazu zistí, že sa pri telefonovaní stále nakláňa dopredu a pýta sa: Čo? Prosím?
Tieto príznaky spočiatku prehliadame. Ako prví si tieto problémy obyčajne všimnú ľudia z najbližšieho okolia postihnutého, pretože musia zvýšiť hlas, keď s ním hovoria. K ďalším príznakom patria ťažkosti pri sledovaní rozhovoru viacerých osôb odrazu, keď spozorujeme na ulici, ako chodci blížiace sa auto zaregistrujú len v poslednej chvíli alebo v kine či divadle dokážeme rozumieť textu len v prvých radoch a pod. Spomínané ťažkosti by nás mali inšpirovať k návšteve odborného lekára.
Závažné sú psychologické dôsledky sluchových ťažkostí. Hovor vo forme zvuku je jedným z najdôležitejších nástrojov komunikácie. Keď je tento nástroj poškodený, človek nemôže bežne komunikovať s ľuďmi a cíti sa obmedzovaný. V takomto prípade môžeme postihnutému uľahčiť situáciu aj my ostatní, a to správnym spôsobom komunikácie s ním. Ako najlepšie hovoriť s nedoslýchavým človekom?
Vo väčšine prípadov netreba kričať. Stačí trochu zvýšiť hlas. Dôležitejšie je hovoriť pomaly a jasne, zdôrazňovať spoluhlásky. V každom prípade sa pozerajme postihnutému do tváre, aby mohol čítať z našich pier. Každý z nás totiž podvedome viac či menej sleduje pery, keď s niekým hovorí.
Ľuďom so sluchovými ťažkosťami, ktoré sa budú s pribúdajúcim vekom s najväčšou pravdepodobnosťou zhoršovať odporúčame, aby sa začali učiť čítať z pier, pokiaľ je ich sluch ešte relatívne dobrý. Je podstatne ťažšie učiť sa čítať z pier, keď dôjde náhle k značnému poškodeniu sluchu.
Z hľadiska sluchu je vlastne ohrozený každý z nás. Venujme teda ochrane sluchu zvýšenú pozornosť doma i na pracovisku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.