Slovami môžeme klamať, gestá o nás prezradia viac, než tušíme
Slovami niečo predstierať je jednoduché a kto je v tom majster, každý mu uverí. Veď mnohí naletia na podvodníkov a zlodejov. Oproti tomu gestá prezradia o nás všeličo, ba viac, než tušíme. Reč posunkov to je akési esperanto a je v podstate rovnaká u všetkých kultúr, hoci aj ona má svoje dialekty. Podľa základných gest sa dá v hrubých rysoch spoznať povaha človeka.
Uvedomili ste si vôbec niekedy, že mnohé pohyby robíme úplne bezmyšlienkovito? Napríklad, keď si chceme zamiešať kávu, zopnúť ruky, alebo hoci aj na niekoho šibalsky či spiklenecky mrknúť. Patríte k tým, ktorí mrkajú pravým alebo k tým čo mrkajú ľavým okom. Hoci je človek schopný mrkať oboma očami, podľa psychológov mrknutie ľavým okom charakterizuje srdečnú osobnosť, ktorá povyšuje tvorivú schopnosť nad logiku. Mrkanie pravým okom prezrádza skôr nacionalistu. Takéto a iné pohyby sú podľa odborníkov výrazom našej osobnosti a kľúčom k pochopeniu nášho správania.
Caroline a Joseph Messingerovi, ktorí sa vedecky zaoberajú analýzou test, tvrdia, že až 80 percent medziľudskej komunikácie prebieha neverbálne, teda nie rečou. Podľa nich sa dá na základe pohybov tela načrtnúť psychologický portrét človeka, aj keď väčšina ľudí pripisuje väčší význam zostávajúcim 20 percentám, teda reči, písomnému prejavu, zafarbeniu hlasu, vonkajšiemu vzhľadu. Po niekoľkých rokoch práce zostavili manželia Messingerovi "gestikulačnú abecedu" založenú na nemenných posunkoch. Celkom našli 56 základných gestikulačných znakov, ktoré majú vždy rovnaký výklad. Tvrdia, že každý človek má vo výbave asi desať z nich, ktoré dovoľujú v hrubých rysoch vymedziť jeho osobnosť. Podľa Messingerových každý z nás urobí počas reči za (jedinú minútu asi desať rôznych posunkov, na ktorých sa podieľa celé telo, ale najčastejšie sa pohybujú svaly na tvári.
Antropológ Albert Mehrabian, ktorý skúmal gestá z iných hľadísk, dospel k podobným výsledkom ako Messingerovi. Tvrdí, že pri normálnom rozhovore sa k nám v slovnej forme dostane iba 7 percent informácií od druhého, ďalších 38 percent je vyslaných tónom hlasu a až 55 percent pohybmi tela. Uvedomili ste si pri sledovaní nemých filmov s Chaplinom, že "hovoril" gestami, ktorým ste rozumeli? Stačilo, aby zdvihol obočie nad jedným okom, a diváci v Amerike, Ázii i Európe vedeli, o čo ide, čo chce povedať. Potvrdili do svojim výskumom aj americkí bádatelia Friesen a Sorensen, skúmajúci päť rôznych kultúr vo všetkých svetadieloch. Zistili, že odraz najzákladnejších ľudských citov majú všetci rovnaký: radosť, hnev, zlosť, pohŕdanie, prekvapenie, strach, stud, hnus a smútok. Z toho vyplýva, že existuje univerzálny gestikulačný jazyk a že gestá, vyjadrujúce týchto deväť citov môžu byť vrodené. Robili pokusy s nevidiacimi od narodenia, ktoré ukázali, že niektoré sú vrodené, (napr. smiech), pretože sa ich nemohli naučiť odpozorovaním. I napriek tomu sú rozdiely a vzájomné vzťahy medzi vrodeným a naučeným správaním stále predmetom štúdia a presné odpovede na celý rad otázok zatiaľ nepoznáme. A teraz otázka pre pánov: uvedomujete si, ako si obliekate kabát či vetrovku? Takmer všetci muži si najprv oblečú pravý rukáv a kým ženy ľavý. Alebo - koľkokrát si na pracovnej porade prekrížite a narovnáte nohy? Psychológovia zistili, že počas 30 minút v priemere každých 90 sekúnd, čo znamená dvadsať zmien za tridsať minút. Ak sa pôsobí na citovosť, fantáziu alebo tvorivosť, človek prekladá ľavú nohu cez pravú. Ak musí prejaviť kritický postoj, alebo uplatniť obranné mechanizmy prekladá skôr pravú nohu cez ľavú. A teraz si pozorne všimnite štyri gestá:
1. Predstieraný záujem
Takto nikoho nepresvedčíte. Hoci sa v tvári zračí záujem, ruka pod bradou prezrádza pravdu - kritické pocity. Skrížené nohy sú ďalším obranným znamením.
2. Otrávenosť
"Už sa to ďalej nedá vydržať, idem preč!" Muž sa pripravuje na odchod. Ruky sú vo vreckách schované, aby nič neprezradili, ale pohľad hľadá, kadiaľ sa dá uniknúť.
3. Už ma to štve
Pretože sa nedá ujsť, dávam zreteľne najavo svoju nevôľu. Ruky sa takmer zatvárajú v päste v agresívnej polohe. Napoly zvraštené čelo a skrížené nohy so špičkami topánok smerom hore sú tiež výhražným znamením.
4. Nevzdám sa
Pri zbytočnom pokuse zmeniť výraz sa telo vrátilo do zvislej polohy, ale tvár prezrádza napätie. Napoly zovretá pravá ruka, kým ľavá sa drží za stoličku, nepripúšťa pochybnosti o mužovej neústupnosti.
(Nabudúce pokračujeme o gestách rúk.)
Autor: Pripravila Soňa MAKAROVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.