ohrozujú rôzne menšie jedovaté tvory, ako niektoré ryby, medúzy, morské ježovky, hviezdice a škeble. Tlač nedávno priniesla správu o smrteľnom prípade zavinenom medúzou irukandji pri austrálskom pobreží. Plavec sa dotkol tejto drobnej medúzy, potom upadol do bezvedomia a ani lekárska pomoc ho nezachránila. Irukandji meria okolo dvoch centimetrov, preto sa dostane cez husté ochranné siete proti medúzam a žralokom, ktoré sú umiestnené pri viacerých austrálskych plážach.
Medúzy sú primitívne, takmer výlučne morské organizmy, zvonovitého alebo miskovitého tvaru, sklovito priehľadné až mierne zamútené. Na spondej strane zvonu visí chobotovitý výrastok s ústami. Chobot obklopujú štyri krížom uložené pohyblivé ramená, ktoré sa väčšinou rozvetvujú na viaceré dlhé chápadlá, ktoré často vyrastajú aj z okraja zvonu. Na ramenách a chápadlách sú rozptýlené početné pŕhlivé bunky obsahujúce toxíny účinnejšie ako najprudšie hadie jedy. Tieto špecializované elementy slúžia na omračovanie alebo usmrcovanie koristi, drobných živočíchov, a na ochranu medúzy pred útočníkmi. Niektoré medúzy sú schopné vážne poraniť až usmrtiť aj človeka.
Najmenšie medúzy majú zvon sotva jeden centimeter široký, pri väčšine druhov meria 10 30 cm. Najväčšie medúzy sú tanierovky z arktických vôd, ich zvon má priemer až dva metre a chápadlá dĺžku 35 metrov.
Medúzy sa pohybujú rytmickým pulzovaním zvonu. Plávajú len pomaly a nedokážu vzdorovať prílivu, ktorých ich priháňa na pobrežie a často vyhadzuje na brehy.
V európskych moriach nebývajú zastúpené medúzy schopné ohroziť život človeka. Bežne rozšírená a hojná je medúza ušatá, pomenovaná podľa štyroch uchovitých útvarov belavo presvitajúcich okolo jej zvonu. Je neškodná. Tiež drobná tanierovka svietivá v Stredozemnom mori a teplých vodách Atlantiku nie je nebezpečný. Známa je tým, že v noci svetielkuje. Mechúrovka, nazývaná tiež portugalská galéra, vytvára trsy 2 3 metre dlhé, pospájané z rôznotvarých a pestrofarebných medúz a polypov. Často sa hromadí pri pobreží a na plážach, je schopná bolestivo popáliť človeka. Podobne nebezpečná je pomerne veľká medúza koreňoústá, jej nežne žltý zvon dosahuje priemer 60 cm. V indopacifiku je rozšírená pôvabná ružová tanierovka nazývaná morská žihľava. AJ ona môže bolestivo popŕhliť človeka.
Naozaj nebezpečné sú však štvorhranky, pomenované podľa vysoko vyklenutého zaobleného štvorhranného zvonu. Obývajú teplé oceány. Patrí k nim vôbec najobávanejšia medúza štvorhranka Fleckerova (Chironec fleckeri). Zvon má široký 15 20 cm a chápadlá má dlhé 8 až 10 metrov. Priehľadné mliečne modrasté sfarbenie ju robí neviditeľnou pre kúpajúcich. Bežne sa v plytkých vodách vyskytuje pri austrálskom pobreží. Dotyk s ňou spôsobuje typické červené jazvy ako po bičovaní, ktoré sa zmenia v pľuzgiere a môžu bolieť aj mesiac. Každoročne je zaznamenaných vyše 60 smrteľných prípadov po popŕhlení touto medúzou. Smrť nastáva často po niekoľkých minútach, postihnutá osoba nestačí vyjsť z vody.
Ľahké prípady popálenia medúzami majú príznaky podobné ako popálenie pŕhľavou. Pri ťažšom priebehu sa objaví nevoľnosť, brušná kolika a studený pot. Môže sa pridružiť dušnosť a poruchy, až zlyhanie srdca. Prvá pomoc pri poranení medúzami spočíva v natieraní postihnutých miest roztokom čpavku alebo alkoholom, pre zmiernenie bolesti podávame analgetiká. Pri silnejších reakciách je nevyhnutné lekárske ošetrenie a protišoková liečba.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.