Otázka: pred mesiacom mi zomrela manželka, ktorá má z prvého manželstva dnes už dvadsaťpäťročnú dcéru. V akom rozsahu má nárok na dedičstvo?
Zn.: Koľko dedí dcéra?
Odpoveď: Po smrti manželky ste vstúpili do všetkých majetkových práv a povinností poručiteľky, ktoré zanikli jej úmrtím. Zákonitou dedičkou nebohej je však aj jej dcéra. Každé dedičstvo prerokúva pred príslušným súdom poverený notár, ktorý vás predvolá s cieľom zabezpečiť záujmy dedičov. Vy ste spolu s manželkou pravdepodobne vlastnili určitý majetok, či už hnuteľný alebo nehnuteľný, ktorý ste nadobudli počas trvania manželstva. Kým trvalo, boli tieto veci v bezpodielovom spoluvlastníctve vás oboch. Smrťou vašej manželky však došlo k jeho zániku. Bude preto predmetom dedičského konania u notára zistiť, čo z toho patrí do dedičstva. Konanie pred notárom je objektívne a dáva istotu, že dedičstvo po nebohej sa usporiada v súlade s platnými právnymi normami. Popretie existencie majetku, vrátane peňazí v hotovosti, by mohlo mať za následok trestné stíhanie tých osôb, ktoré sa na ňom zúčastnili. Takéto konanie môže založiť aj skutkovú podstatu viacerých trestných činov, napr. podvodu.
To, v akom rozsahu bude dediť dcéra nebohej z predchádzajúceho manželstva, záleží tiež od skutočnosti, či vaša manželka mala okrem nej aj iné deti. Podľa ustanovení Občianskeho zákonníka totiž v prvej dedičskej skupine dedia deti poručiteľa a pozostalý manžel rovnakým dielom, ale len za predpokladu, že nebohá nezanechala závet, v ktorom mohla odkázať svoj majetok podľa svojej vôle. Aj tu však platí jedno obmedzenie. Pokiaľ by v závete nepamätala na svoje deti, ktoré sú zo zákona neopomenuteľnými dedičmi, závet by bol v tejto časti neplatný a deti by nastúpili ako dedičia priamo zo zákona.
Otázka: Z vážnych dôvodov by sme chceli spolu s manželom darovať už teraz náš rodinný dom synovi. Problém je v tom, že nemá ešte ani 15 rokov, a preto nevieme, či je vôbec možné takéto darovanie uskutočniť.
Zn.: Dar maloletému synovi?
Odpoveď: Podľa platnej právnej úpravy, môžete svojmu synovi darovať čokoľvek, a to vrátane rodinného domu. Vzhľadom k tomu, že darovanie klasifikuje Občiansky zákonník ako zmluvu, v ktorej darca bezplatne niečo prenecháva obdarovanému, musí byť na oboch stranách daná spôsobilosť na právne úkony, teda spôsobilosť takúto zmluvu uzavrieť. Tomu bráni maloletosť vášho syna, ktorý ešte na takéto úkony plne spôsobilý nie je. Vzhľadom k tomu, že pri takomto úkone nemôžete vystupovať ako zákonní zástupcovia vášho dieťaťa z dôvodu rozporu záujmov, bude nevyhnutné, aby na prijatie daru bol súdom ustanovený opatrovník. Zároveň je potrebné, dodržať určitý postup, aby bol úkon platný. Bolo by preto vhodné obrátiť sa na advokáta alebo notára, ktorý s vami darovaciu zmluvu spíše.
Otázka: Manželka, s ktorou sa rozvádzame, trvá na tom, aby som na našu dcéru v predškolskom veku prispieval mesačne čiastkou 4 000 Sk. Nie som však schopný tak vysokú sumu platiť. Čo mám robiť?
Zn.: Príliš vysoké výživné
Odpoveď: Pokiaľ vaša manželka bude na tejto čiastke trvať, bude musieť o veci rozhodnúť súd, a to v konaní o úpravu práv a povinností k vašej maloletej dcére, ktoré môže prebiehať samostatne alebo súčasne s rozvodovým konaním. Navrhovanou výškou výživného, ktorú uvedie vaša manželka v návrhu, nie je súd viazaný. Pri určovaní výživného prihliadne nielen k potrebám vašej dcéry, ale aj k vašim finančným a majetkovým schopnostiam a možnostiam. Vyžiadajte si u zamestnávateľa doklad o výške vášho príjmu a ten predložte súdu. Najlepšie by však určite bolo, keby ste sa s manželkou predsa len pokúsili dohodnúť.
Autor: Pavol KISS
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.