Na včerajšej tlačovej konferencii to vyhlásil rektor PU Karol Feč.
Dôvodom je presadenie bezplatného štúdia na vysokých školách vo všetkých formách. Päťdesiatmiliónová dotácia pre slovenské vysoké školy na financovanie externých štúdií je podľa Feča nepostačujúca na pokrytie nákladov na štúdium. "Myslím, že zákon sa pod tlakom verejnosti bude novelizovať," tvrdí. Dvetisíc päťsto externých študentov PU má podľa rektora zmluvy o platení za štúdium uzavreté na päť rokov. Na ich základe doštudujú. "Čo sa týka nových študentov, v školskom roku 2002/2003 budeme asi pauzovať. Keď zákon znovelizujú, budeme pokračovať aj v externých formách."
Ako uviedol, Prešovská univerzita zvlášť dôrazne upozorňovala poslancov i predsedu Národnej rady SR Jozefa Migaša, aby k takémuto kroku nedošlo. "Všetkých sme upozorňovali, že to nebude fungovať a obráti sa to proti nim. V súvislosti s blížiacimi sa voľbami je to dosť negatívny a politicky nepremyslený ťah," skonštatoval rektor Feč.
Včerajšie vyjadrenie ministra školstva SR Milana Ftáčnika o nekorektnosti rozhodnutia vysokých škôl neprijímať uchádzačov na externé štúdium komentoval dekan Filozofickej fakulty PU František Mihina. "Nekorektné je vyhlásenie pána ministra. Predstavy ministerstva, že študent diaľkového štúdia je pre univerzity lacnejší je správna. Nie je však lacnejší o toľko, ako je nižšia dotácia na jedného externého študenta. Za štyri a pol tisíca korún žiadny študent nemôže fungovať." Cieľom univerzity ani fakúlt nie je podľa neho zrušiť externé štúdium. Dotlačil ich k tomu zákon, vylučujúci aj čiastkové spoplatňovanie študijných nákladov zo strany študentov. "Ak z nás niekto chce urobiť inštitúty, ktoré nechcú prijímať študentov, nie je to pravda. Nám je to naozaj ľúto, že ani študenti, ktorí by si chceli zaplatiť nemôžu byť prijatí."
Prodekan Pedagogickej fakulty PU Milan Portík skonštatoval, že na 78 základných školách so zvýšeným počtom rómskych žiakov v Prešovskom kraji učí 420 nekvalifikovaných učiteľov. "Práve títo kvalifikáciu potrebujú, pretože učiť chcú a zákonník práce ich bude obmedzovať", pripomenul. Jedinou možnosťou ako si zvýšiť vzdelanie je pre nich diaľkové štúdium.
Fakulta humanitných a prírodných vied má podľa prodekana Vladimíra Šebeňa už teraz evidovaných tisíc prihlášok na externé štúdium. Priemerná platba za semester bola podľa neho doteraz 5800 korún a študenti tieto peniaze radi zaplatili. Úplne bez možnosti zvýšiť si kvalifikáciu po presadení bezplatného štúdia tak zostali napríklad majstri odborných výcvikov.
Poplatok za externe štúdium, ktorý na PU zďaleka nepokrýval celkové náklady na jedného študenta, bude podľa V. Šebeňa chýbať i študentom denného štúdia. Tieto prostriedky doteraz v Prešove vnímali ako jednu z mála možností dofinancovania nepostačujúceho rozpočtu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.