Okresného úradu (IOV OÚ) vo Vranove nad Topľou dostal od malých a stredných podnikateľov 24 projektov, ktoré na budúci týždeň posúdi okresná komisia a do 15. marca vybraté projekty doručí ministerstvu výstavby a regionálneho rozvoja. Tohto roku by okres Vranov nad Topľou mal dostať na realizáciu týchto projektov 4,02 milióna korún, čo je viac ako dvojnásobok minuloročnej čiastky.
Minulého roku bolo aj menej podaných projektov. Bolo ich rovných dvadsať, z ktorých okresná komisia odporučila ministerstvu desať projektov, ale len tri boli schválené. "V konečnom dôsledku boli podporené len dva projekty, pretože predkladateľ tretieho projektu precenil svoje sily a nakoniec odmietol jeho realizáciu. Minulého roku sme mohli dostať do okresu viac finančných prostriedkov, lenže niektoré projekty neboli dôsledne vypracované, takže namiesto štyroch projektov sme dostali podporu len na dva projekty," povedal nám vedúci odboru IOV OÚ vo Vranove nad Topľou Vladimír Bodnár. V minulom roku schválené projekty smerovali do rozvoja služieb pre automobilistov a pre poľnohospodárov.
Na rozdiel od minulosti do roku 1998 terajšou základnou podmienkou programu štátnej pomoci okresom s vysokou mierou nezamestnanosti je vytvorenie stálych pracovných miest po dobu 5 rokov. "Pre podnikateľov je to značné riziko, pretože musia zvažovať, či dokážu naozaj udržať zamestnanosť počas tejto doby. Podpora na jedného pracovníka sa môže pohybovať od sto do tristo tisíc korún, čo nie je až tak veľa," uviedol V. Bodnár. Zaujímavé je to aj pre rozvoj zamestnanosti okresu, hoci počet pracovných miest vytvorených vďaka minuloročným projektom v okrese Vranov nad Topľou odbor IOV OÚ nesledoval. V. Bodnár to zdôvodnil tým, že projekty boli zrealizované ku koncu roka a začiatok roka pre pracovníkov miestnej štátnej správy bol hektický v súvislosti s prechodom kompetencií na samosprávu, takže sa museli venovať iným záležitostiam. "Podporu štátneho programu pomoci okresom s vysokou mierou nezamestnanosti však cítiť, ale pristali by sme, keby tých finančných prostriedkov bolo viac. Projektov bude dostatok."
V. Bodnár kvituje najmä to, že ide o stále pracovné miesta, pri ktorých sa vytvárajú hodnoty, na rozdiel od verejnoprospešných prácach, kde sa vykonávajú zväčša udržiavacie práce. "Myslím si, že tieto prostriedky by boli lepšie využité, keby sa vytvoril revolvingový fond, ktorý by ich požičiaval za zvýhodnených podmienok a bez ručenia," vyjadril svoj názor na VPP V. Bodnár, ktorý sa nazdáva, že takto by sa kolobeh finančných prostriedkov v hospodárstve dal lepšie zvládnuť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.