vytiahneme z brašne blesky a je po probléme. Úsudok je správny, ale... Používanie blesku má svoje úskalia a nie vždy je práca s ním ľahká. Takže tu sú základné pravidlá pri používaní najrozšírenejšieho elektronického blesku.
Elektronický blesk je dnes väčšinou priamou súčasťou moderných fotoaparátov. Pri aparátov najmenej náročných fotografov sa dokonca blesk zapína automaticky, ak to vyžadujú parametre osvetlenia miestnosti. Drahšie modely vás na tento fakt iba upozornia a voľba, či blesk použijete, ostáva na vás. Obyčajne platí, že čím má blesk vyšší výkon, tým vám umožní viac variant a kúzel pri práci.
Asi najjednoduchšie je použitie jedného blesku v prípade nutnosti, t. j. ak je objekt zle osvetlený. Je potrebné zvážiť, či výkon vášho zábleskového prístroja "stačí" na požadovanú prácu Musíte si totiž uvedomiť, že svetlo blesku je veľakrát jediným hlavným zdrojom. Pri expozícii okolo 1/60 sekundy, ktorá je u väčšiny fotoaparátov synchrónnym časom pre blesk, nemôžeme v interiéroch počítať s jeho veľkou pomocou. Na každom blesku je uvedené jeho smerné číslo, či expozičná tabuľka pri použití rôznych citlivostí materiálu.
Pred fotografovaním musíte trochu rátať. Ak smerné číslo blesku vydelíte vzdialenosťou fotografovaného objektu, vyjde vám pracovná clona, ktorú je potrebné použiť. Jednoduchšie to majú tí, ktorých blesk je vybavený clonovou automatikou. Tá uľahčuje prácu tým, že nemusíte dávať pozor na každý krok od fotografovanej scény. Automatika skracuje alebo predlžuje dĺžku záblesku a tým umožňuje správnu expozíciu. Stačí teda zvoliť pracovnú clonu, zamieriť na scénu a bliknúť tzv. na nečisto a pokiaľ sa tlejivka rozsvieti, máte vyhrané: výkon blesku je dostačujúci.
Je potrebné si však uvedomiť, že práca s bleskovou automatikou býva ovplyvnená mnohými faktormi, na ktoré vás výrobca v návode neupozorní. Veľakrát vás môžu tieto "záludnosti" zaskočiť.
Autor: ji
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.