v južnej časti Chabarovského kraja, v Amurskej oblasti a tiež na južnom Sachaline. Okrem týchto oblastí ho nájdeme v Kórei, Japonsku a Číne v zmiešaných a ihličnatých lesoch. Oproti ženšenu, ktorému hrozí vyhynutie, je rozšírený omnoho viac a jeho množenie a pestovanie je jednoduchšie. Platí to aj o našich klimatických podmienkach, kde bez problémov prezimuje.
Botanický popis: Patrí do čeľade aralkovitých. Je to spravidla 1,5 až 3 metre vysoký ker s bohato vyvinutým koreňovým systémom. Stonka a vetvy sú pokryté veľkým počtom štetín kolmo odstávajúcich a natočených špičkou dole. Odtiaľ pochádza aj jeho ľudový názov - čertov ker. Listy sú dlhé, rapíkovité, päťčlenné. Drobné kvety vyrastajú na vrcholoch vetví v guľovitých okolíkoch. V kvetenstve sa vytvárajú ako kvety obojpohlavné, tak aj jednopohlavné. Plod je päťhranná podlhovastá, vajcovitá suchá bobuľa, žlté semená sú s nedokonale vyvinutým zárodkom a majú tvar polmesiaca.
Obsahové látky: Rozhodujúcou látkou sú glykosidy, ktoré sa nazývajú eleuterosidy a bolo ich izolovaných už dvanásť. V sušine stonkov je ich obsah 0,6 až 1,5 percenta. Okrem toho sú zastúpené steríny, živica, saponiny, flavonoidy a polysacharidy. Dôležitý je však aj obsah minerálnych látok, hlavne draslíka, fosforu a vápnika.
Ako ho používame: Extrakt z koreňa sa používa pri fyzickom a psychickom preťažení organizmu, k liečbe diabetu a niektorých foriem rakoviny. Je vhodný aj ako liek pri rekonvalescencii po infekčných chorobách a chorobách z ožiarenia, po operáciách a pod. Zlepšuje kondíciu a výkonnosť, priaznivo stimuluje funkciu pohlavných žliaz. Zvyšuje krvný tlak. Preparáty z tejto rastliny sú aj na našom trhu.
Sibírsky ženšen sa používa aj pre hospodárske zvieratá. Rad výsledkov pokusov ukazuje na zvýšenie prírastkov aj úžitkovosti domácich zvierat. Napríklad sliepky po pridaní 1 ml extraktu z koreňa do 1 kg krmiva zvýšila znášku vajec o 17,2 percenta a ich hmotnosť sa zvýšila o 13,5 percenta. U prasiat sa zvýšili prírastky až o 24 percent. Podobné výsledky sa uvádzajú aj pri plodnosti býkov, či znáške včiel a pod.
Autor: iká
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.