dopoludnia v pobočke Všeobecnej úverovej banky (VÚB).
Ako informoval hovorca Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Rimavskej Sobote Martin Švejnoha, na podozrivú bankovku s chýbajúcimi znakmi pravosti upozornila zamestnankyne banky, ktorá ju zbadala pri triedení hotovosti z nočného trezoru. Ako neskôr policajti zistili, podozrivá tisíckorunáčka pochádzala z tržby rimavskosobotskej predajne M. Market. Bankovku preskúmajú znalci v skúšobni platidiel Národnej banky Slovenska. Vyšetrovateľ začal trestné stíhanie vo veci trestného činu falšovania, pozmeňovania peňazí a cenných papierov.
Spomínaný prípad bol v tomto týždni už tretím v poradí. Prvý falzifikát vo VÚB zaistili policajti v utorok, keď bankovku predložil pracovník čerpacej stanice.
Ďalší falzifikát pribudol v banke o deň neskôr. Vtedy s ním do banky prišiel pracovník Stredoslovenských elektrární. Tisíckorunáčka bola tak, ako v predchádzajúcom prípade súčasťou tržby. Do elektrární ju priniesla neznáma osoba, ktorá ňou uhrádzala spotrebu elektrickej energie. Prvé dve bankovky sa vyznačovali rovnakým rokom výroby, tou istou sériou, avšak rozdielnym číslom. Tieto ukazovatele sú na poslednej falošnej bankovke predmetom vyšetrovania.
Vyšetrovatelia v súčasnosti nevedia, koľko falzifikátov je v obehu. Ako podotkol riaditeľ Okresného úradu vyšetrovania Policajného zboru v Rimavskej Sobote Elemér László, policajti sa snažia zistiť prameň, z ktorého bankovky pochádzajú. "Nedá sa vylúčiť ani to, že by mohli pochádzať od jedného falšovateľa. Hoci sme v minulosti zaznamenali niekoľko podobných prípadov, dlhší čas bol s falšovaním pokoj. Spomínam si na prípad spred viacerých rokov, ktorý sa podobal súčasnému. Vyšetrovatelia páchateľa vypátrali".
Falšovateľovi stačí podľa E. Lászlóa počítač s vybavením, potrebnou technikou a prostredie, ktoré mu umožňuje falšovať peniaze. Častokrát sa tak deje aj doma.
Pri vymeriavaní trestu pre obvineného zo spomínaného trestného činu sa postupuje podľa E. Lászlóa v závislosti od toho, či obvinený peniaze vyrába, alebo uvádza do obehu. "V prípade falšovania mu hrozí trest odňatia slobody na 5 až 10 rokov. Ak falzifikáty vedome prechováva, hrozí mu 2 až 8 rokov a pri uvádzaní falošných bankoviek do obehu sa nevyhne 2-ročnému trestu," informoval E. László.
Pri styku s papierovými bankovkami by si občania mali podľa neho všímať najmä kvalitu papiera a ostatné, bežne viditeľné ochranné prvky. Do kontaktu s falzifikátom v obehu môže prísť teoreticky ktokoľvek a nevedomky ním aj platiť. Podľa E. Lászlóa sú obavy občanov z následných peripetií s políciou neopodstatnené. "Policajti ich len vypočujú," ubezpečil E. László.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.