hodnôt tých čias. Medzinárodný deň žien je toho jasným dôkazom. V rokoch, nie až tak dávno minulých, masovo oslavovaný. Dnes často zatracovaný, s prívlastkom - socialistický prežitok. Tatranský denník oslovil niektoré osobnosti nášho regiónu, s cieľom dozvedieť sa niečo o ich pohľade a ponímaní Medzinárodného dňa žien.
"V Štrbe oslavujeme MDŽ, ale i Deň matiek," dozvedeli sme sa o veľmi diplomatickom slávení spomínaných sviatkov od Michala Sýkoru, starostu obce Štrba a predsedu Združenia miest a obcí Slovenska. Ako dodal s humorom ďalej, zmyslom týchto dní na ich obecnom úrade, je predovšetkým to, aby sa chlapi poďakovali svojim kolegyniam za to, že to s nimi vydržia.
"Katolíckej cirkvi je podstatne bližší Deň matiek," vyjadril sa na margo témy Jakub Grich, dekan rímsko-katolíckej farnosti v Kežmarku, dodávajúc že "sprievodné javy" osláv MDŽ neraz narobili mnoho zloby v manželstvách a rodinách.
Ku Dňu matiek prechováva väčšie sympatie aj spravodajca televízie Markíza Ján Tribula. "S mojou mamou žijem už 24 rokov a práve v ten deň ju vždy obdarím veľkou pusou, silným objatím a červenou ružou, ktorú má najradšej. MDŽ bolo podľa mňa veľmi strojené a aj z toho dôvodu mi nejako neprirástlo k srdcu," povedala nám v súvislosti s našou témou populárna tvár z televíznej obrazovky.
S veľmi podobným názorom sme sa stretli aj u riaditeľky Okresného úradu práce v starej Ľubovni a poslankyne VÚC Anna Aftanasovej: "Pravdu povediac, mne osobne je sympatickejší Deň matiek. Na našom úrade sa už MDŽ prakticky ani neoslavuje aj keď v našom prefeminizovanom kolektíve máme aj 18 mužov. V každom prípade ma vždy poteší, keď si na mňa v tento deň niekto spomenie."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.