československých občanov po druhej svetovej vojne. Š. Pazdera prispel k jej vzniku autentickými a archívnymi materiálmi. Jeho angažovanosť v tejto záležitosti vyplýva z jeho funkcií, pretože je predsedom Slovenského zväzu bývalých politických väzňov a odvlečených ako aj tajomníkom Svetového združenia bývalých československých politických väzňov.
V súčasnosti Š. Pazdera pracuje nad zostavením ďalšej publikácie, ktorá sa má zaoberať osudmi československých občanov, ktorí po druhej svetovej vojne vstúpili do služieb Francúzskej cudzineckej légie (FCL) a v jej radoch bojovali vo Vietname. Náš denník už písal o aktivitách Š. Pazderu v súvislosti s odškodnením pre pozostalých príbuzných príslušníkov FCL. Pri kontaktoch s ľuďmi, ktorí sa vrátili z vietnamského pekla si Š. Pazdera vypočul množstvo otrasných svedectiev o pomeroch vo vietnamských zajateckých táboroch. To bolo podnetom, prečo sa rozhodol pracovať na tejto publikácii. Samozrejme, tak ako aj v predchádzajúcom prípade literárne spracovanie publikácie prenechá povolanejším a sám sa sústredí na zhromažďovanie faktografického materiálu.
S niektorými získanými autentickými spomienkami bývalých zajatcov sa Š. Pazdera podelil aj s nami:
"Mali tam len chatrče z bambusu. Živorili v nich bez akejkoľvek lekárskej starostlivosti a vodu mali len raz do týždňa. Zajatci boli tak zavšivavení, že si vši zoškriabavali trieskou. Poranenú kožu potom napadli muchy, nakládli vajíčka a človek bol celý začervivený. Človek, ktorý mi to rozprával, videl vyžraté mäso medzi rebrami a ako sa pľúca pohybujú v tele. Ryžová slama, na ktorej zajatci spali, bola natoľko presiaknutá krvou a hnisom, že sa steblá lepili k sebe a prakticky sa na nej nedalo ležať. Keďže zajatci boli bez akejkoľvek lekárskej opatery, toto prostredie bolo semenišťom nákaz. Francúzska vláda, s ktorou Vietnam nechcel rokovať, požiadala Červený kríž vo Švajčiarsku, aby mohla týmto zajatcom dodať lieky, potraviny a čisté prádlo. Francúzsko vyslalo jednu obchodnú loď naloženú týmto materiálom, ktorá plávala pod vlajkou švajčiarskeho Červeného kríža. Z tohto materiálu, ktorý bol vo Vietname vyložený, však zajatci nedostali ani jeden kúsok a hladovali."
Podľa informácií Š. Pazderu z približne 1 200 príslušníkov FCL, ktorí pochádzali z bývalého Československa a bojovali vo Vietname, sa vrátilo len tri až štyri percenta. Z nich žijú už len dvaja, od ktorých Š. Pazdera získal autentické výpovede. Ich mená zatiaľ neuvádza. Stane sa tak v chystanej publikácii.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.