na trhu práce niektorí vysokoškoláci mávajú problém, no ich atraktivita je u potencionálneho zamestnávateľa po predložení vysokoškolského diplomu vyššia ako u stredoškolákov. Na slovenských vysokých školách za posledných päť rokov študuje stále vyšší počet mladých ľudí, ktorých finančné zázemie je o niečo slabšie. Rozhodli sa preto "finančný handicap" riešiť formou niekoľkoročného zadĺženia sa voči štátu. Podľa výskumu, ktorý uskutočnil Výskumný ústav práce, sociálnych vecí a rodiny sa odhaduje, že približne 6% dnešných vysokoškolákov poberá prostriedky zo Študentského pôžičkového fondu (ŠPF). Ten vznikol v 1996, aby slúžil ako organizácia, ktorej prvoradým cieľom bude poskytovanie finančne zvýhodnených pôžičiek slúžiacich na pokrývanie nákladov spojených so štúdiom na vysokej škole. Podľa vyjadrenia Kataríny Mathernovej, poradkyne podpredsedu vlády pre ekonomiku, ktoré bolo uverejnené 26.2.2002 v denníku SME, je suma vyčlenená ŠPF na poskytnutie nových pôžičiek pre školský rok 2001/2002 zatiaľ nevyčerpaná. A to dáva možnosť prípadným záujemcom obrátiť sa ešte aj v týchto dňoch na ŠPF so žiadosťou o poskytnutie vysokoškolskej pôžičky. Ako požiadať o pôžičku vám samozrejme poradíme.
V prvom rade je potrebné prevziať si na študijnom oddelení vašej fakulty tlačivo Študentského pôžičkového fondu, vyplniť ho a odovzdať opäť na študijnom oddelení. Fakulta by mala vašu žiadosť odoslať a vám neostáva nič iné, ako počkať na rozhodnutie ŠPF, či s vami zmluvu o pôžičke uzavrie.
Vašou druhou povinnosťou je v prípade kladnej odpovede zo strany ŠPF poslané tlačivá vyplniť a nájsť si dvoch ručiteľov. No nemusíte sa obávať. Jedným z ručiteľov môže byť napríklad jeden z rodičov, ak pracuje, (pozor, uznáva sa iba jeden!), druhým napríklad kamarát, alebo iná osoba, ktorá je zamestnaná.
Tretím krokom je návšteva notára, ktorý overí podpisy na zmluve a skontroluje správnosť údajov uvedených v tlačive. Za tento úkon sa samozrejme platí, no je nevyhnutný a navyše zaručuje, že vaša zmluva bude v najlepšom poriadku. Poskytnutiu pôžičky by tak nemalo nič brániť.
Nakoniec všetky vyplnené tlačivá, ktoré boli overené notárom zašlete na adresu ŠPF. Súčasťou tlačív je aj kolónka slúžiaca na udanie bankového spojenia (číslo účtu v niektorej zo slovenských bánk), kde vám budú peniaze pravidelne zasielané. Čiastka poskytovaná mesačne je vo výške 2 000 korún a poskytuje sa maximálne 10 mesiacov v danom školskom roku (dva semestre), čo činí ročne 20 000 korún. Doba splatnosti pôžičky je 10 rokov od uzavretia zmluvy o poskytnutí pôžičky a štát dáva možnosť odpustenia časti pôžičky v prípade, ak sa dostanete do sociálnej núdze počas doby splácania. Úroková miera pri čerpaní vysokoškolskej pôžičky je 3%, čo je v súčasnosti najvýhodnejším úrokom.
A kto môže pôžičku dostať? Každý študent vysokej školy študujúci v Slovenskej republike (SR), alebo v zahraničí za predpokladu, že trvalý pobyt má na Slovensku a nepoberá žiadnu finančnú pomoc od krajiny, v ktorej študuje. To znamená, že ju môže čerpať aj zahraničný Slovák študujúci v SR. Podmienkou priznania je výborný študijný prospech (do 1,5) za predchádzajúci školský rok. V prípade študentov 1. ročníka sa berie do úvahy priemer z maturitného vysvedčenia. Ďalej je to osoba s ťažkým zdravotným postihnutím, alebo poberateľ sociálneho štipendia. Poslednou "privilegovanou" a zvýhodňovanou skupinou sú tí, ktorí pochádzajú z rodín s príjmom na jedného člena do výšky minimálnej mzdy, v súčasnosti 4 400 Sk. Ak sú uspokojené tieto skupiny, až potom prichádzajú na rad študenti, s horším študijným prospechom, či z menej sociálne odkázaných rodín. Študentskú pôžičku však v žiadnom prípade nedostanú študenti opakujúci ročník, tí, ktorí prestúpili do nižšieho ročníka, alebo prerušili štúdium na jeden rok. Pri poslednej kategórii však platí výnimka pre osoby, ktoré mali štúdium prerušené z dôvodu pobytu na stáži v zahraničí a bola uznaná fakultou, na ktorej študent študuje. O tom, kto pôžičku dostane rozhoduje zo zásady rada ŠPF, na základe počtu a druhu žiadostí. No vzhľadom na vyjadrenia poradkyne Mathernovej, najrýchlejší z vás ešte majú šancu aj v tomto školskom roku. A ak nie tento rok, čo tak vyskúšať šťastie o rok?
Autor: Peter Wolský
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.