nezákonne spracovávali osobné údaje o obyvateľoch. Zákon totiž taxatívne nestanovuje, že bez uvedenia rodného čísla občana nie je možné stanoviť výšku požadovaného poplatku.
"Výzvu od splnomocnenca vlády pre ochranu osobných údajov sme samozrejme dostali. Nemáme však zatiaľ oficiálny výklad príslušného zákona. Posunuli sme ju právnikom, ktorí nám vypracujú analýzu a na základe ich stanoviska budeme na výzvu reagovať. Zatiaľ ho nemáme k dispozícii, ale svoje stanovisko obratom poskytneme nielen kompetentným, ale ja verejnosti," povedala nám po skončení ostatného rokovania rady Združenia miest a obcí (ZMOS) na Štrbskom Plese podpredsedníčka organizácia Viera Krakovská.
Ako uviedla ďalej, zaujímavosťou na črtajúcom sa probléme je skutočnosť, že mestá a obce aj tak majú k dispozícii databázu obyvateľov vrátane ich rodných čísel. "Musíme presne vedieť ktorá osoba kde býva. Najmä v obciach sa častokrát stáva, že v nich žije viacero osôb s rovnakým krstným menom a priezviskom, takže ich je možné odlíšiť len na základe líšiacich sa rodných čísel," uviedla ďalej a dodala, že je prekvapená, ako sa robí "veda" okolo vypĺňania formulárov o odpade, pričom napríklad na každom lekárskom recepte sa nachádzajú rovnaké údaje vrátane rodného čísla, ale to podľa jej slov nikomu nevadí.
Ako uviedla na záver, hoci zákon o odpadoch pre stanovenie sumy za odvoz a likvidáciu odpadu kategoricky nepožaduje uvedenie rodného čísla, zákon o správe daní a poplatkov si to taxatívne žiada.
Autor: rbj
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.