opakovane zišli v Poprade, bola správa o chystanej demonštrácii poškodených v hlavnom meste. Má sa tak stať túto stredu. Podľa Štefana Kolena, jedného z aktivistov, do ulíc Bratislavy je ochotných vyraziť šesťtisíc veriteľov nebankových inštitúcií. "Viac, ako šesťtisíc ľudí námestie nepojme. Dohodli sme sa preto so zástupcami ostatných regiónov, že bratislavského stretnutia sa zúčastnia iba ľudia z okolitých krajov," vysvetlil Š. Kolen. Prítomní však vyslovili ochotu podporiť rovnako postihnutých ľudí a sú rozhodnutí ísť do Bratislavy.
V Banskej Bystrici vzniklo v nedávnych dňoch celoslovenské, oficiálne zaregistrované občianske združenie pod názvom Združenie poškodených občanov (ZPO). Podľa slov aktivistu sa do jeho radov hlási čoraz viac občanov. "Posledné informácie hovoria o tom, že do ZPO vstúpilo už asi 80 percent okresov Slovenska. Potešiteľné tiež je, že predsedom sa stal náš človek, pán Špiner," povedal Š. Kolen.
Ako sme sa dozvedeli, členovia združenia sa minulú predminulú stredu stretli aj s právnym zástupcom údajného amerického záujemcu o kúpu B. M. G. Investu a Horizontu Slovakia. "Dotyčný pán sa volá Pachinger a stretli sme sa s nim osobne. Žiaľ, nebol schopný predložiť nám zmluvu, z ktorej by bolo jasné, či spoločnosti kúpil, alebo nie. Ako sme sa dozvedeli z kuloárov, americký investor nemá o kúpu záujem," konštatoval poškodený tichý spoločník.
Predsedníctvo ZPO rokovalo aj s Františkom Mojžišom, majiteľom spoločnosti Drukos. Ten navrhol jedno z riešení. F. Kolen ho v stručnosti predniesol aj prítomnému plénu. "Vláda by mala vydať štátne dlhopisy, v objeme 12 až 15 miliárd korún. Komerčné banky by ich štátu požičali. Z časti by sa odškodnili veritelia, časť financií sa investuje do podnikov. Poškodení pripravili aj list pre ministra financií. V ňom ho žiadajú, aby zmiernil tvrdosť zákona o daniach," povedal aktivista. Časť vkladov by sa mohlo vrátiť aj tak, že daňoví poplatníci venujú jedno percento z daní ZPO. "O túto možnosť sme už prišli. Žiaľ, prešvihli sme termín registrácie," dodal Š. Kolen.
Viacerí z poškodených však vyslovovali sklamanie nad doterajším postupom signatárov ZPO. "Nie sme dosť rázni. Stále len hovoríme o tom, ako sa zákonnými cestami dostať k našim vkladom. Mali by sme použiť ostrejšie prostriedky na dosiahnutie svojho cieľa. Mali by sme ísť pred Okresný úrad," navrhol jeden z diskutujúcich.
Hovorilo sa aj o spoločnostiach a osobách, ktoré navrhli klientom B. M. G. Investu a Horizontu, že sa im za percentá pokúsia vymôcť časť vkladov. "Naše združenie nebude na ponuky týchto subjektov reflektovať," dodal na záver Š. Kolen.
Autor: rbj
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.